Üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyetin algılanan ebeveyn tutumları ile ilişkisinde mükemmeliyetçiliğin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of perfectionism in the relationship between perceived parental attitudes with cyberbullying and cybervictimization
  1. Tez No: 939973
  2. Yazar: BURCU GÖKBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siber zorbalık ve siber mağduriyet, bireylerin dijital ortamlarda yaşadıkları psikososyal risklerin başında gelmekte ve genç yetişkinler arasında giderek daha ciddi bir sorun haline gelmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında, üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet düzeyleri ile algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin aracı rolü incelenmiştir. Araştırma kapsamında, 18-25 yaş aralığındaki 457 katılımcıdan elde edilen veriler değerlendirilmiş; katılım koşullarını karşılamayan 13 katılımcı analizler dışında tutulmuştur. Çalışmada veriler, Siber Zorbalık Ölçeği, Siber Mağduriyet Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği ve Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulgular, erkek katılımcıların siber zorbalık puanlarının kadın katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koyarken, siber mağduriyet, algılanan ebeveyn tutumları ve mükemmeliyetçilik düzeyleri bakımından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Temel değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, siber zorbalık, siber mağduriyet, ebeveyn tutumları ve mükemmeliyetçilik arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan aracılık analizleri sonucunda, otoriter ebeveyn tutumu ile siber mağduriyet arasındaki ilişkide sosyal olarak belirlenmiş mükemmeliyetçiliğin anlamlı bir aracı rol üstlendiği doğrulanmıştır. Bu bulgular, bireysel gelişim süreçlerinde ebeveyn tutumlarının ve kişilik özelliklerinin, çevrim içi olumsuz deneyimlere etkisini anlamada önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying and cybervictimization are among the leading psychosocial risks individuals face in digital environments, increasingly becoming a serious concern among young adults. In this context, the present thesis examines the mediating role of perfectionism in the relationship between university students' levels of cyberbullying, cybervictimization, and their perceived parental attitudes. The study evaluated data obtained from 457 participants aged between 18 and 25, excluding 13 individuals who did not meet the participation criteria. Data were collected through four different instruments: the Cyberbullying Scale, the Cybervictimization Scale, the Parental Attitude Scale, and the Multidimensional Perfectionism Scale. The findings revealed that male participants scored significantly higher than female participants in terms of cyberbullying levels, while no significant gender differences were found regarding cybervictimization, perceived parental attitudes, or perfectionism levels. Examination of the relationships among the primary variables indicated statistically significant correlations between cyberbullying, cybervictimization, parental attitudes, and perfectionism. Furthermore, mediation analyses confirmed that socially prescribed perfectionism plays a significant mediating role in the relationship between authoritarian parental attitudes and cybervictimization. These findings provide important insights into the impact of parental attitudes and individual personality traits on online negative experiences throughout the developmental process.