2011-2019 yılları arasında Suriyeli mülteciler ile ilgili yapılan haberlerin ayrımcılık ve psikososyal destek kavramları çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the news about Syrian refugees between 2011-2019 within the framework of discrimination and psychosocial support concepts
- Tez No: 939993
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonrasında Türkiye'ye çok yoğun bir sığınmacı akışı olmuş ve Türkiye'ye yerleşmeler , buradan Avrupa'ya geçişler ile medyada bu konu sıklıkla yer bulmuştur. Bireylerin gerçek dünyayla kurdukları enformatik ilişkiyi düzenleyen ve belirli bir tarzda yeniden kuran medya, mülteci konusuna dair haber kurgularıyla toplumsal uzlaşı ve çatışma noktalarını belirlemektedir. Medya da yer alan haberlerin içeriği aynı zamanda halkın Suriyeli mültecilere bakışını da büyük oranda etkilemektedir. Bu çalışmada 2011 ile 2019 yılları arasında Hürriyet gazetesi internet platformunda Suriyeli mülteciler ile ilgili olarak yapılmış haberlerin psikososyal destek ve ayrımcılık kavramları çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle göç ve mültecilik kavramına dair bir literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında ise mülteci ruh sağlığı, psikososyal destek ve ayrımcılık kavramlarına dair literatür taranmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında www.hürriyet.com adresinde 2011 yılından 2019 yılına kadar Suriyeli mülteciler ile ilgili yapılan haberler Nisan ve Ağustos ayları özelinde taranmıştır. Aylan Kurdi haberleri de eklenmiş ve bir nitel analiz yöntemi olan tematik analiz kullanılmıştır. Araştırma kapsamında üç adet ana tema tespit edilmiştir. Bu temalar 'Şiddet' 'Sınır' ve 'Yardım' temalarıdır. Şiddet teması 'Suriyeli mültecilerin uğradığı şiddet' ve 'Suriyeli mültecilerin uyguladığı şiddet olarak iki alt temaya ayrılmıştır. Sınır teması 'Fiziksel Sınır' ve ' Psikolojik Sınır' olarak iki alt temaya ayrılmıştır. Yardım teması ise 'Psikolojik destek/yardım' ve 'Ekonomik yardım' olarak iki alt temaya ayrılmıştır. Aylan Kurdi haberleri ise kendi içerisinde bir üst tema olarak belirlenmiş ve alt temalara ayrılmıştır. Burada da 'Destek', 'Hakkında Konuşanlar', 'İnsan Kaçakçılığı', 'Fotoğraf', 'Irkçılık', 'Etkileri' olarak temalara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2011, after the civil war began in Syria to Turkey has been a very intense flow of asylum seekers. Turkey to settlements, these issues often found in the media with the transition to Europe. The media, which regulates the informatics relationship that individuals establish with the real world and re-establishes them in a certain way, determines the points of social consensus and conflict with their news fiction about the refugee issue. The content of the news in the media also greatly affects the public perception of Syrian refugees. In this study, it was aimed to examine the news about Syrian refugees on the internet platform of Hürriyet newspaper between 2011 and 2019 within the framework of the concepts of psychosocial support and discrimination. In this direction, first of all, a literature review was made on the concept of migration and refugee status. Later, the literature on the concepts of refugee mental health, psychosocial support and discrimination was scanned. In the second phase of the study, the news about Syrian refugees from 2011 to 2019 on www.hürriyet.com was scanned in April and August. News from Aylan Kurdi was also included, and thematic analysis, a qualitative analysis method, was used. Within the scope of the research, three main themes were determined. These themes are 'Violence' 'Border' and 'Help'. The theme of violence is divided into two sub-themes as“Violence suffered by Syrian refugees”and“Violence by Syrian refugees.”The border theme is divided into two sub-themes as“Physical Limit”and“Psychological Boundary”. Help theme is divided into two sub-themes as“Psychological support / assistance”and“Economic aid”. Aylan Kurdi news is determined as a parent theme and divided into sub-themes. This is divided into themes as 'Support', 'Speaking About', 'Human Trafficking', 'Photography', 'Racism', 'Its Effects'.