Kurşunsuz piezoelektrik malzemelerde güvenilirlik sorunlarının sistematik bir incelemesi
A systematic investigation of reliability issues in lead-free piezoelectric materials
- Tez No: 939996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Şu anda, Pb(Zr,Ti)O3 (PZT) ve türevleri, üstün piezoelektrik özellikleri ve performansları nedeniyle sensörler, dönüştürücüler ve aktüatörler gibi çeşitli elektronik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bileşimdeki kurşunun (Pb) toksisitesi nedeniyle PZT'ye daha çevre dostu alternatiflerin geliştirilmesi için son yirmi yılda yoğun araştırmalar yapılmıştır. Bi0.5Na0.5TiO3 (BNT) bazlı kurşunsuz piezoelektrik seramikler, PZT'nin yerini alacak önde gelen malzeme adaylarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada, PZT gibi perovskit kristal yapısına sahip BNT tabanlı ikili (BNT-BT ve BNT-BKT) ve üçlü (BNT-BKT-BT) katı çözeltiler farklı katkı elementleri ile üretilerek özellik ve performanslarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu katkı elementlerinin piezoelektrik (d33), dielektrik (εr, tanδ, Td ve TC) ve ferroelektrik (Ec, Ps ve Pr) özelliklerinin yanında kristal yapı ve mikroyapı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma boyunca üretilen 0,94(Bi0,5Na0,5TiO3)-0,06(BaTiO3) (BNBT6), 0,80(Bi0,5Na0,5TiO3)-0,20(Bi0,5K0,5TiO3) (BNKT20) ve 0,854(Bi0,5Na0,5TiO3)-0,12(Bi0,5K0,5TiO3)-0,026(BaTiO3) (BNKBT12) seramiklere mevcut literatür ve bilimsel teoriler ışığında donör ve/veya akseptör davranışlar göstermesi öngörülen Al+3, La+3, Mn+3 ve Nb+5 iyonları B+3 ile eşleştirilerek birlikte katkılandırılmıştır. Üretilen farklı kompozisyonlara sahip numunelerin yapısal karakterizasyonları için yoğunluk ölçümü, X-ışınları difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskopisi (SEM) yöntemleri kullanılmıştır. Farklı katkı iyonlarının elektriksel özelliklere etkilerinin sistematik olarak incelenmesi amacıyla değişen sıcaklık, voltaj ve zamana bağlı olarak temel dielektrik, piezoelektrik ve ferroelektrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla öncelikle üstün piezoelektrik özellik ve performans elde edilebilmesi bakımından kritik rolü olduğu bilinen“kutuplama”koşullarının optimizasyonu için değişkenler belirlenmiştir. Oda sıcaklığında elde edilen ölçümlerin yanı sıra sıcaklığa bağlı dielektrik özellikler, zamana ve sıcaklığa bağlı depolarizasyon davranışı ve ferroelektrik histeresiz (P-E) ölçümleri de yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde gerek borun (B+3) tek olarak gerekse Al+3, La+3, Mn+3 ve Nb+5 iyonları B+3 ile birlikte BNT-BT, BNT-BKT ikili ve BNT-BKT-BT üçlü sistemlerine katkılanması sonucu elde edilen bulgular sistematik olarak tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Bor (B2O3) katkılamanın, seramik ve cam malzemelerde yaygın olarak rapor edilen ergime noktasını düşürerek sinterlenmeyi kolaylaştırıcı etkilerinin yanı sıra kurşunsuz piezoelektrik seramiklerde perovskit kristal yapıyı modifiye ederek başlıca elektriksel özelliklerini de önemli ölçüde geliştirdiği bu çalışmada ortaya konulmuştur. İncelenen perovskit sistemlerde borun (B+3), donör ve/veya akseptör davranış gösterdiği bilinen elementler arasından özenle seçilen Al+3, La+3, Mn+3 ve Nb+5 iyonları ile eşleştirilerek katkılanması sayesinde gözlemlenen sonuçların oluşması muhtemel noktasal hatalar kimyası perspektifinden“yapı-özellikler”değerlendirilmesini mümkün kılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular ve değerlendirmeler, ilgili bilimsel literatür ve yeni nesil çevreye dost kurşunsuz piezoelektrik malzemelerin elektronik uygulamaları bakımından önemli katkılar sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Currently, Pb(Zr,Ti)O3 (PZT) and its derivatives are widely used in various electronic applications such as sensors, transducers, and actuators due to their superior piezoelectric properties and performance. However, there has been intense research over the past twenty years for the development of more environmentally friendly alternatives to PZT, due to the toxicity of lead (Pb) in the composition. Bi0.5Na0.5TiO3 (BNT) based lead-free piezoelectric ceramics are emerging as one of the prominent material candidates to replace PZT. In this research, it is aimed to investigate property and performance of BNT based binary (BNT-BT and BNT-BKT) and ternary (BNT-BKT-BT) solid-solutions doped with different elements. The effects of these dopants on piezoelectric (d33), dielectric (εr, tanδ, Td ve TC), and ferroelectric (Ec, Ps ve Pr) properties were investigated as well as crystal structure and microstructure. Throughout the study, 0.94(Bi0.5Na0.5TiO3)-0.06(BaTiO3) (BNBT6), 0.80(Bi0.5Na0.5TiO3)-0.20(Bi0.5K0.5TiO3) (BNKT20), and 0.854(Bi0.5Na0.5TiO3)-0.12(Bi0.5K0.5TiO3)-0.026(BaTiO3) (BNKBT12) ceramics were doped with Al3+, La3+, Mn3+, and Nb5+ ions, which were predicted to show donor and/or acceptor behavior in light of existing literature and scientific theories. For the structural characterization of the produced samples with different compositions density measurement, X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) methods were used. In order to systematically investigate the effects of different doping ions on the electrical properties, essential dielectric, piezoelectric and ferroelectric measurements were performed as a function of temperature, voltage, and time. For this purpose, variables were determined to optimize the“poling”conditions, which are known to play a critical role in achieving superior piezoelectric properties and performance. In addition to the measurements obtained at room temperature, temperature-dependent dielectric properties, time and temperature-dependent depolarization behavior and ferroelectric hysteresis measurements were also performed. When the results were analyzed, the findings obtained from the doping of boron (B3+) alone, as well as in combination with Al3+, La3+, Mn3+, and Nb5+ ions in BNT-BT, BNT-BKT binary, and BNT-BKT-BT ternary systems, were systematically discussed and evaluated. It was shown that boron (B2O3) doping, in addition to its well-known effect of lowering the melting point to facilitate sintering in ceramic and glass materials, also significantly improved the electrical properties by modifying the perovskite crystal structure in lead-free piezoelectric ceramics. The results observed in the studied perovskite systems, obtained by doping boron (B3+) in combination with carefully selected ions like Al3+, La3+, Mn3+, and Nb5+, allowed for a“structure-properties”evaluation from the perspective of potential point defects chemistry. The findings and evaluations obtained in this study hold the potential to make significant contributions to the scientific literature and the development of next-generation, environmentally friendly lead-free piezoelectric materials for electronic applications.