Surface area and porosity effects of mg-based silica coated materials produced by mechanical grinding and electric field assisted sintering technique: An investigation in terms of hydrogen adsorption
Mekanik öğütme ve elektrik alan destekli sinterleme tekniği ile üretilen mg bazlı silika kaplamalı malzemelerin yüzey alanı ve gözeneklilik etkileri: Hidrojen adsorpsiyonu yönüyle bir inceleme
- Tez No: 939997
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Temiz enerji kaynağı hidrojenin katı halde depolanması için Mg esaslı silika katkılı malzeme geliştirilmesi amaçlanmıştır. Mekanik öğütme (MM) ile plakamsı ve küresel tozlar üretilmiş ve elektrik alan destekli sinterleme tekniği (FAST) ile sinterlenmiştir. Toz ve sinterlenmiş numunelerin özellikleri X-ışını kırınımı (XRD) analizi ile karşılaştırılmış ve tüm numunelerin H kapasiteleri H2 gazı kullanılarak Brauner-Emmett-Teller (BET) yöntemi ile ölçülmüştür. Kristal kafes ve toz yüzey deformasyonları sayesinde mekanik öğütme ile Hidrojenin fiziksel olarak depolanabileceği kılcal hücreler oluşturulmuş olabileceğine dair veriler elde edilmiştir. Toz yüzeylerinin tetraetil ortosilikat (TEOS) öncüsü ile kaplanmasıyla hem yüzey oksidasyonu azaltılmış hem de plaka benzeri tozlar ve bunlardan üretilen numuneler arasında en yüksek H kapasitesi silika kaplanmış numunede ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is aimed at developing Mg-based silica-doped material for the solid state storage of clean energy source hydrogen. Plate-like and spherical powders were produced by mechanical milling (MM) and sintered by electric field-assisted sintering technique (FAST). The properties of powder and sintered samples were compared by X-ray diffraction (XRD) analysis and H capacities of all samples were measured by Brauner-Emmett-Teller (BET) method using H2 gas. The obtained data indicate that capillary cells in which hydrogen can be physically stored may have been created by mechanical milling due to crystal lattice and powder surface deformations. By coating the powder surfaces with tetraethyl orthosilicate (TEOS) precursor, both surface oxidation was reduced and the highest H capacity among plate-like powders and samples produced from them was determined in the silica coated sample.