Kateşin ve kuersetinin MDA-MB 231 ve l929 hücre hattı üzerine etkileri
Effects of catechin and quercetin on MDA-MB 231 and l929 cell line
- Tez No: 940004
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Meme kanseri birçok iç ve dış faktöre bağlı olarak gelişen, hem ülkemizde hem de dünyada kadınlar arasında en çok görülen kanser türüdür. Meme kanseri çalışmalarında üçlü negatif (TNBC) kanser tipi olan MDA-MB-231 hücre hattı sıklıkla kullanılmaktadır. Antioksidan ve antikanser özellikleri çok iyi bilinen kateşin ve kuersetin, günlük diyette alınması şiddetle tavsiye edilen flavonoidlerdendir. Bu çalışmada kateşin ve kuersetinin MDA-MB-231 ve L929 hücre hatlarına olan etkileri MTT, Komet ve apoptoz testleriyle araştırılmıştır. Süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) antioksidan enzim aktiviteleri ve oksidatif stresin bir belirteci olarak kabul edilen malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçülmüştür. L929 fibroblast hücre hattı sağlıklı hücreler olarak kontrol amaçlı kullanılmıştır. Kateşin ve kuersetin etken maddeleri MDA-MB-231 ve L929 hücre hatlarına hem ayrı ayrı hem de kombine olarak uygulanmıştır. MTT Testi sonuçlarına göre MDA-MB-231 hücre hattında kateşin ve kuersetinin LD50 değeri 40 µM, kombine uygulamada 20 µM; L929 hücre hattında ise ayrı ayrı ve kombine uygulamalarda LD50 değeri 60 µM olarak bulunmuştur. Komet testi istatistik verileri doz artışı ile DNA hasarı arasında korelasyon olduğunu göstermiştir. Apoptoz testi ile de artan dozlarda apoptotik/nekrotik hücre sayısının arttığı belirlenmiştir. Spektrofotometrik ölçümler, antioksidan enzim aktiviteleri azalırken; buna paralel olarak MDA seviyesinin yükseldiğini tespit etmiştir. Sonuçlara göre kateşin ve kuersetin konsantrasyonundaki artışla birlikte hücre hatları üzerindeki etkisinin arttığını ortaya konmaktadır. Etken maddeler hem ayrı hem de sinerjik uygulandığında meme kanseri hücrelerini, sağlıklı fibroblast hücrelerine göre çok daha düşük dozlarda elimine edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women both in our country and in the world, which develops due to many internal and external factors. MDA-MB-231 cell line, which is a triple negative breast cancer type (TNBC), is frequently used in breast cancer studies. Catechin and quercetin are flavonoids that are highly recommended to be taken in the daily diet cause of their antioxidant and anticancer properties. In this study, the effects of catechin and quercetin on MDA-MB-231 and L929 cell lines were investigated by MTT, Komet and apoptosis assays. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) antioxidant enzyme activities and malondialdehyde (MDA) levels, which are considered as a marker of oxidative stress, were measured. L929 cell line, consist of healthy fibroblast cells, was used as a control group. Catechin and quercetin were applied to MDA-MB-231 and L929 cell lines both separately and in combination. According to the MTT Test results, the LD50 value of catechin and quercetin in MDA-MB-231 cell line was 40 µM and 20 µM in combined application; LD50 value in L929 cell line was 60 µM in separate and combined applications. Komet test statistical data showed that there was a correlation between dose increase and DNA damage. Apoptosis test also showed that the number of apoptotic/necrotic cells increased with increasing doses. Spectrophotometric measurements showed that antioxidant enzyme activities decreased and MDA levels increased in parallel. Test results revealed that the effect of catechin and quercetin on cell lines increased with increasing concentrations. Both seperate and combined application of the active substances can eliminate breast cancer cells at much lower doses than healthy fibroblast cells.