Gıda katkı maddesi sodyum benzoat'ın insan eritrositleri üzerine ın vıtro toksik etkisi ve kateşin ve kuersetinin koruyucu rolü
Toxicity of food additive sodyum benzoat on human erythrocytes in vitro and protective effect of catechin and quercetin
  1. Tez No: 332289
  2. Yazar: GAMZE YETÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gıda katı maddeleri birçok besinde antimikrobial ajan olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Sodyum Benzoat (SB)?ın insan ve birçok hayvanda toksik olduğu birçok çalışmada rapor edilmiştir. Bu çalışmanın amacı kateşin ve kuersetinin insan eritrositlerinde SB?ın oluşturduğu oksidatif strese karşı in vitro olarak koruyucu etkisini araştırmaktır. Bu amaçla SB?nin farklı dozları (6.25, 12.5, 25, 50 ve 100 µg/ml) ile kateşin (10 µM) ve kuersetin (10 µM)?nin malondialdehit (MDA) seviyesi ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri eritrositlerde çalışılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir kimyasal verilmemiştir. Deney grubu ise beş gruba ayrılmıştır: kateşin, kuersetin, SB, SB + kateşin, SB + kuersetin. SB?nin her bir dozu hazırlanan eritrositlerle 37 ºC?de 60 dk inkübe edilmiştir. İnkübasyondan sonra antioksidan enzim aktiviteleri ve MDA seviyesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food preservatives are commonly used as antimicrobial agents in many kinds of foods. A number of toxicological studies of sodium benzoate (SB) have been reported in humans and various animal species. The aim of this study was to evaluate the protective effect of catechin and quercetin in adversing SB-induced oxidative stress in human erythrocytes in vitro. For this purpose, the effects of various doses of SB (6.25, 12.5, 25, 50, 100 µg/ml), catechin (10 µM) and quercetin (10 µM) on level of malondialdehit (MDA) and the activities of enzymes of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione-S-transferase (GST) in erythrocytes were studied. No chemicals were administered for control group. The experimental groups were divided into five groups: catechin, quercetin, SB, SB + catechin, SB + quercetin. Each SB dose was incubated with a previously prepared erythrocyte sample at 37 oC for 60 min. After incubation, antioxidant enzymes activities and MDA levels were detected.