Analog modülasyon türlerinin incelenmesi
Examination of analog modulation types
  1. Tez No: 940171
  2. Yazar: METİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğada iletilmek istenen işaret hedef canlının duyu organları tarafından algılanmasının dışında ise (uzaklık olarak) o zaman elektronik olarak iletilmesi söz konusudur. Ya manyetik bir ortama kayıt edilip bu donanımı hedef canlıya ulaştırmak ya da elektromanyetik dalgalarla ya da kablolu olarak iletilmesi gerekir. İşte burada kablosuz iletişim söz konusu olacaksa o zaman işaretin modüle edilmesi gerekir. Modülasyon sözcüğü elektronikte analog ve sayısal olmak üzere 2 şekilde ele alınır. Bu tez çalışmasında analog modülasyon türleri incelenmiştir. Konu ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Bunlar; modülasyon türlerinin tanımı, kullanıldıkları alanlar vb. Ardından analog modülasyonun her 3 türü (genlik, frekans ve faz modülasyonu) için MATLAB'da hazırlanmış örnek kodlar ve grafikler teze eklenmiştir. Günümüz elektroniğinde taşınan ve taşıyıcı işaret aynı ortamda bulundurularak modülasyon işlemi yapılmaktadır. Oysa her 2 işaret farklı farklı ortamlarda bulunabilir. Bu durumda taşıyıcıyı taşınmak istenen işaretin bulunduğu ortama iletip o ortamda modülasyon işlemi yapılabilir. Bu modülasyon türlerini kullanan alıcı ve verici devrelerle (hazır devre şemaları ile) incelenmiştir. Şuan ki standart elektriksel büyüklüklerin dışında (genlik, frekans ve faz) eğer başka elektriksel büyüklükler keşfedilebilirse ya da ona uygun işaret üretilebilirse o zaman hem analog hem de sayısal iletişim için çok daha farklı modülasyon türleri söz konusu olabilir. Rasgele sayı üretme mantığında olduğu gibi taşınan ve taşıyıcı işaret sadece bir modülasyon türü ile değil de duruma göre (örneğin; doğal koşullar vb.) farklı modülasyon türleri ile de iletilebilir. Yani taşınan bir işaret 3 farklı modülasyon türü ile alıcılara ulaşabilir. Bu durumda da alıcının özelliğine/özelliklerine göre taşınan sinyal ilgili donanımda elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
If the signal to be transmitted in nature is beyond the perception of the target organism's sense organs (in terms of distance), then it can be transmitted electronically. It must either be recorded on a magnetic medium and delivered to the target organism, or it must be transmitted via electromagnetic waves or cable. If wireless communication is to be used here, then the signal must be modulated. The mpl modulation is used in electronics in two ways: analog and digital. In this thesis study, analog modulation types were examined. Theoretical information on the subject is given. These; definition of modulation types, areas where they are used, etc. Then, sample codes and graphics prepared in MATLAB for all 3 types of analog modulation ( mplitüde, frequency and phase modulation) were added to the thesis. In today's electronics, modulation is performed by keeping the transmitted and carrier signal in the same environment. However, each 2 signs can be found in different environments. In this case, the carrier can be transmitted to the environment where the signal to be carried is located and the modulation process can be performed in that environment. Receiver and transmitter circuits using these modulation types were examined (with ready-made circuit diagrams). Apart from the current standard electrical quantities ( mplitüde, frequency and phase), if other electrical quantities can be discovered or a suitable signal can be produced, then many different types of modulation may be possible for both analog and digital communication. As in the logic of random number generation, the transmitted and carrier signal can be transmitted not only with one type of modulation, but also with different types of modulation depending on the situation (for example, natural conditions, etc.). In other words, a transmitted signal can reach receivers with 3 different modulation types. In this case, the transmitted signal can be obtained in the relevant hardware according to the feature(s) of the receiver.