Dijital okuryazarlık ile finansal okuryazarlık arasındaki ilişki(Düzce örneği)
The relationship between digital literacy and financialliteracy (the case of Düzce)
  1. Tez No: 940172
  2. Yazar: BİLAL BELEN
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler neticesinde dijital enstrümanların kullanımı gerek günlük hayatta gerekse finansal işlemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Finansal işlemlerde dijital enstrümanların kullanılabilmesi aynı zamanda belli bir düzeyde dijital okuryazarlık bilgisi gerektirebilmektedir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında bahsi geçen okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çerçevede araştırma evreni Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitim gören öğrenciler olarak belirlenmiştir. Araştırmada örneklem metodu olarak ise kolayda örnekleme yöntemi belirlenmiştir. Bu şekilde seçilen işletme fakültesi 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Veri toplama amacıyla anket yöntemi seçilmiş olup Finansal okuryazarlık tutum ölçeği ile dijital okuryazarlık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılacak verilerin toplanması amacıyla Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitim gören öğrencilere online anket uygulanmıştır. Toplanan veriler İstatistiksel Paket Programı (SPSS) kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Örnekleme ilişkin demografik bilgiler ile kullanılan dijital okuryazarlık ve finansal okuryazarlık ölçeklerinin sonuçları arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığı t-Testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları bazı demografik faktörlere göre üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık ve finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın hipotezi Pearson Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda finansal okuryazarlık ile dijital okuryazarlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancements in technology today, the use of digital tools has become increasingly widespread, both in daily life and in financial transactions. The ability to utilize digital tools in financial transactions often requires a certain level of digital literacy. In this context, the study examines the relationship between the mentioned levels of literacy. This study examines the relationship between financial literacy and digital literacy levels among university students. In this framework, the research population is defined as students enrolled in the Faculty of Business Administration at Düzce University. The convenience sampling method was chosen as the sampling technique for the study. Accordingly, the sample group consists of first-, second-, third-, and fourth-year students from the Faculty of Business Administration. The survey method was chosen for data collection, utilizing the financial literacy scale and the digital literacy scale. To gather the necessary data, an online survey was administered to students enrolled in the Faculty of Business Administration at Düzce University. The collected data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Significant differences between the demographic information of the sample and the results of the digital literacy and financial literacy scales were analyzed using the t-test. The analysis results revealed significant differences in university students' digital literacy and financial literacy levels based on certain demographic factors. The hypothesis of the study was tested using Pearson correlation analysis. However, the study concluded that there was no statistically significant relationship between financial literacy and digital literacy.