Sosyal bilgiler eğitimi bağlamında Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'de özel yetenekli ortaokul öğrencilerine uygulanan öğretim programlarının ve ders içeriklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of the course contents and course programs applied to gifted middle school students in Türkiye, U.S.A, Germany and England within the context of social studies education
  1. Tez No: 940240
  2. Yazar: İSA ALİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'de Ortaokula devam eden özel yetenekli tanısı almış öğrencilerin Sosyal Bilgiler Eğitimi bağlamında devam ettikleri eğitim kurumlarının, bu kurumlarda uygulanan eğitim modelinin, hangi alanlara yönelik destek hizmeti sağlandığının, uygulanan ders ve öğretim programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Türkiye'de özel yetenekli öğrencilere uygulanan Sosyal Bilgiler öğretim programları ve ders içerikleri ile ilgili yapılan çalışmalara göz attığımızda, öğretim programlarının değerlendirilmesine yönelik çalışmaların olduğunu, ancak özel yetenekli öğrencilere verilen Sosyal Bilgiler ders ve öğretim programları ile farklı ülkelerdeki özel yetenekli öğrencilere verilen Sosyal Bilgiler ders ve öğretim programlarının karşılaştırılmasına yönelik çalışmaların sayısının yeteri kadar olmadığı görülmüştür. Bu araştırma, özel yetenekli ortaokul öğrencilerine uygulanan Sosyal Bilgiler öğretim programlarının ve ders içeriklerinin karşılaştırmasının alana katkı sağlayabileceği düşünülerek Türkiye'deki ortaokula devam eden özel yetenekli tanısı almış öğrencilerin Sosyal Bilgiler öğretim programları ve ders içerikleri ile A.B.D, Almanya ve İngiltere'de özel yetenekli öğrencilere uygulanan Sosyal Bilgiler öğretim programlarını karşılaştırarak, bu dört ülkenin öğretim programları ve ders içerikleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'deki özel yetenekli tanısı alan öğrencilerin Sosyal Bilgiler Eğitimi bağlamında ortaokul düzeyindeki eğitimlerinde uygulanan öğretim programlarının ve ders içeriklerinin bazı değişkenler açısından karşılaştırılması problem durumu olarak belirlenmiştir. Araştırma Alt Problemleri Araştırmanın problem durumuna bağlı olarak aşağıda verilen alt problemlere araştırma süresince yanıt aranmıştır. 1. Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'deki özel yetenekli ortaokul öğrencilerine eğitim veren kurumların Sosyal Bilgiler Eğitimi bağlamında eğitim programlarının içerikleri açısından benzerlik ve farklılıkları nelerdir? 3. Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'deki özel yetenekli tanısı alan ortaokul öğrencilerinin Sosyal Bilgiler Eğitimi bağlamında eğitim aldıkları okulları, uygulanan eğitim modelleri nasıldır? 4. Türkiye, A.B.D, Almanya ve İngiltere'deki ortaokula devam eden özel yetenekli öğrencilerin Sosyal Bilgiler Eğitimi bağlamında ailelerine ve kendilerine sunulan destek hizmet alanları nelerdir? Dünyada özel yetenekli bireylere yönelik değişik eğitim uygulamaları vardır. Çalışmada örnek olarak seçilen A.B.D., İngiltere ve Almanya'nın Sosyal Bilgiler eğitimi bağlamında özel yetenekli bireylerle ilgili ortaya koyduğu ders ve öğretim programları incelenecektir. Bu çalışmayla ilgili ülkelerin ders ve öğretim programlarında Sosyal Bilgiler eğitiminin mevcut durumları tespit edilerek, diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak ülkelerin durumlarını görme imkânı vermesi açısından alana katkı sağlayacağı beklenmektedir. Bu çalışma ülkemizde özel yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili kapsamlı ve nitelikli bir kamusal politika oluşturulması sürecine faydalı olacaktır. Dünyada Sosyal Bilgiler eğitimi bağlamında özel yeteneklilerin eğitimiyle ilgili uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışmada özel yetenekli bireylerin eğitiminde uygulanan yöntemler ülke bazında incelenecek ve bu incelemenin sonuçlarını değerlendirilecektir. Yöntem olarak döküman incelemesi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to comparatively examine the educational institutions that students diagnosed with gifted who continue their middle school education in Türkiye, the U.S.A., Germany and England attend in the context of Social Studies Education, the educational model applied in these institutions, the areas for which support services are provided, and the courses and curriculums applied. When we look at the studies conducted on the Social Studies courses and curriculums applied to gifted students in Türkiye, it is seen that there are studies aimed at evaluating the curriculums, but the number of studies aimed at comparing the Social Studies courses and curriculums given to gifted students with the Social Studies courses and curriculums given to gifted students in different countries is not sufficient. This study aims to compare the Social Studies courses and curriculums applied to gifted middle school students in Türkiye with the Social Studies curriculums applied to gifted students in the U.S.A., Germany and England, and to reveal the similarities and differences between the courses and curriculums of these four countries, considering that the comparison of the Social Studies courses and curriculums applied to gifted middle school students can contribute to the field. In this study, the problem situation was determined as the comparison of the curriculum and course contents applied in the middle school education of students diagnosed as gifted in Türkiye, the U.S.A., Germany and England in terms of some variables in the context of Social Studies Education. What are the similarities and differences in the content of the educational programs of institutions providing education to gifted middle school students in Türkiye, the U.S.A., Germany England in the context of Social Studies Education? What are the educational models used in the schools where middle school students diagnosed with gifted in Türkiye, the U.S.A., Germany and England receive education in the context of Social Studies Education? What are the support services provided to gifted students who attend middle schools in Türkiye, the U.S.A., Germany and England, and to their families within the context of Social Studies Education? There are different educational practices for gifted individuals in the world. In this study, the lessons and teaching programs that the U.S.A., England and Germany, selected as examples, have put forward for gifted individuals in the context of Social Studies education will be examined. It is expected that this study will contribute to the field by determining the current status of Social Studies education in the curriculum and course contents of the relevant countries and by providing the opportunity to see the situations of the countries in comparison with other countries. This study will be beneficial to the process of creating a comprehensive and qualified public policy regarding the education of gifted children in our country. This study was prepared to obtain information about the practices regarding the education of gifted individuals in the context of Social Studies education in the world. In the study, the methods applied in the education of gifted individuals will be examined on a country basis and the results of this examination will be evaluated. The document review technique was used as a method.