Evsel kaynaklı atık suların arıtımında kullanılmak üzere adapte aşı kültürünün üretimi
Production of adapted inoculum culture for treatment of domestic wastewater
  1. Tez No: 940258
  2. Yazar: BASRİ AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Foseptik tanklar, kanalizasyon sistemine erişimi olmayan, genellikle kır evlerinde, kırsal bölgelerde, kamp alanlarında, bulunmaktadırlar. Özellikle müstakil evlerde veya kırsal alanlarda genellikle yer altına gömülü olarak yerleştirilmektedir. Koku problemlerine sebep olması, doğru şekilde kullanlmadığında veya uygun olmayan malzemelerin atılması durumunda çevreye zarar verebilme potansiyelleri sebebiyle günümüzde ticari ürün olarak foseptik arıtım bakterileri kullanılmaktadır. Tez çalışmasında foseptikten 3 farklı bakteri izole edilmiştir. Bu üç bakterinin; Acinetobacter bouvetii (XF1), Raoultella ornithinolytica (XF2), Exiguobacterium indicum (XF3) olarak %100 benzerlikle moleküler tanılanması yapılmıştır. pH, kimyasal oksijen ihtiyacı, biyolojik oksijen ihtiyacı, toplam organik karbon gibi çeşitli parametreler incelenmiştir. Sentetik atık su ve gerçek foseptik örneklerinde yapılan denemelerde XF1 izolatı daha başarılı olmuştur. Toplam organik karbon gideriminde XF1 izolatı gerçek foseptik suyunda başlangıçtaki 36,3 mg/L değerini 13,81 mg/L'e düşürmüştür. Sentetik atık suda ise 257 mg/L değerini 58 mg/L'e düşürmüştür. 3 bakterininde arıtımda etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca beş farklı antibiyotikte antibiyogram çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bakterilerin liyofilize edilip, 3 ay +4°C'de saklanması ile 2 log'luk canlılıkta düşüş belirlenmiştir. Tez çalışmasında elde edilen izolatların septik tanklarda arıtım bakterisi olarak kullanılabilme potansiyelinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Septic tanks are typically found in rural areas, countryside homes, and campgrounds where access to sewage systems is limited. Especially in standalone houses or rural areas, they are often installed underground. If not properly maintained, they can cause odor issues and potential environmental harm due to leaks or improper disposal of materials. Therefore, commercial products like septic tank treatment bacteria are used nowadays. In this thesis, three different bacteria were isolated from septic tanks. These three bacteria were molecularly identified with 100% similarity as Acinetobacter bouvetii (XF1), Raoultella ornithinolytica (XF2), and Exiguobacterium indicum (XF3). Various parameters, including pH, chemical oxygen demand, biological oxygen demand, and total organic carbon, were examined. In experiments conducted with synthetic wastewater and real septic tank samples, the XF1 isolate proved to be the most effective. In total organic carbon removal, the XF1 isolate reduced the initial value of 36.3 mg/L in real septic water to 13.81 mg/L. In synthetic wastewater, it reduced the initial value of 257 mg/L to 58 mg/L. It was determined that all three bacteria were effective in treatment. Additionally, antibiogram studies were conducted with five different antibiotics. A 2-log reduction in bacterial viability was observed after lyophilization and storage at +4°C for three months. The findings of this thesis indicate that the isolated strains have potential for use as treatment bacteria in septic tanks.