Development of a textile co-scaffold as reinforcement structure for a biohybrid heart valve with growth-capability
Büyüme yeteneğine sahip bir biyohibrit kalp kapağı için takviye yapısı olarak bir tekstil yapı iskelesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 940259
  2. Yazar: NİHAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOZACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında büyüme potansiyeli olan bir tekstil yardımcı iskelesi üretilmiş ve işlevselliği değerlendirilmiştir. Üretilen iskelenin doku mühendisliği ile üretilen biyohibrit kalp kapağı implantı için güçlendirici bir yapı görevi görmesi amaçlanmıştır. İlk adımda, gerçek iskeleti oluşturacak şekilde çift iğne yatağına sahip raşel makinesi kullanılarak tüp formunda örme kumaş üretilmiştir. Parçalanabilir sütur ipliği hidroliz yoluyla parçalandığından ve dolayısıyla nemden dolayı mekanik stabilitesini kaybettiğinden, parçalanmayan malzeme takviye lifi olarak kumaşa dahil edilmiştir. Çap sınırlayıcı takviye lifi kullanılarak büyüme potansiyelinin uygulanabilirliğini kontrol etmek ve üretilen iskelenin tekstil özelliklerini değerlendirmek amacıyla, düğüm sayısının tekstil karakteristik değerine ek olarak mekanik testler de kullanılmıştır. Dahil edilen takviye lifi, yırtılma mukavemeti ve gerilme mukavemeti açısından test edilmiştir. Birleştirilmiş geometriler sayesinde iskelede liflerle güçlendirilmesiyle bir çap sınırlaması ve dolayısıyla bir büyüme potansiyeli sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a textile auxiliary scaffold with growth potential was produced and its functionality was evaluated. The common scaffold is intended to serve as a reinforcing structure for the biohybrid vascular prosthesis produced with tissue engineering. In the first step, a tubular knitted fabric is produced using a double raschel machine. Since degradable suture material is broken down by hydrolysis and thus loses its mechanical stability due to humidity, non-degradable suture material is incorporated into the fabric as a reinforcing fiber instead. In order to check the feasibility of the growth potential using diameter-limiting reinforcing fibers and to evaluate the textile properties of the scaffold produced, mechanical tests are used in addition to the textile characteristics. The scaffold is tested for its tensile strength in the circumferential direction. In addition, the reinforcing fibers incorporated or planned for incorporation are tested for their knot tear strength and tensile strength. On the other hand, tensile test results are discussed due to different materials and geometries. A diameter limitation by reinforcing fibers and thus a growth potential is given in the scaffold by the incorporated geometries.