Otman Baba Velâyetnâmesi'nde Alevi-Bektaşi sembolizmi ve mitolojik unsurlar
The mythological elements and Alevi-Bektashi Symbolism in The Otman Baba's Velâyetnâme
- Tez No: 940290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türk kültür ve edebiyatı özelinde kaynağını Alevi inanç sisteminden alan velayetnamelerin önemi birçok disiplince bilinmektedir. Velayetnameler, eren ve evliyaların tarihi ve menkıbevi hayatlarını; mitik, sembolik ve tasavvufi unsurlarla örülü bir biçimde aktaran inanç merkezli metinlerdir. Velayetnameler, barındırdığı bilgiler açısından dil, tarih, edebiyat, folklor gibi disiplinler açısından kıymetli bilgiler içeren eserlerdir. Bu zengin içeriği bakımından velayetnamelerin, halk biliminin ve halk edebiyatının inceleme alanına girmekle beraber disiplinler arası bir araştırma konusu olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Türk edebiyatının önemli velayetname metinlerinden biri olan Otman Baba Velayetnamesi'nde yer alan mitolojik unsurları; Alevi inanç sisteminde yer alan Bektaşiliğin batıni ve sembolik dili bağlamında incelemeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Otman Baba Velayetnamesi'nde yer verilen mitolojik unsurlar tespit edilmiş ve Alevi yazın geleneğinin kaynakları referans alınarak sembolik bağlamda halk bilimi disiplini kuram ve yöntemleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of velayetnames (hagiographies), which take their source from the Alevi belief system in Turkish culture and literature, is known by many disciplines. Velayetnames are faith-centered texts that convey the historical and legendary lives of the saints and awliya in a way that is interwoven with mythical, symbolic and mystical elements. Velayetnames are works that contain valuable information in terms of disciplines such as language, history, literature and folklore. In terms of this rich content, velayetnames are considered to be an interdisciplinary research subject, although they fall within the field of study of folklore and folk literature. In this study, the mythological elements in Otman Baba's Velayetname, one of the important velayetname texts of Turkish literature, have been analyzed in the context of the superstitious and symbolic language of Bektashism in the Alevi belief system. In this framework, the mythological elements in Otman Baba's Velayetname were identified and analyzed within the framework of the theories and methods of folklore discipline in the symbolic context with reference to the sources of Alevi literary tradition.