Raf yönetimi için derin öğrenme ile perakende ürün tespiti
Retail product detection with deep learning for shelf management
  1. Tez No: 940289
  2. Yazar: AMIRALI SAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde yapay zekâ, insan hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Yapay zekânın temel bileşenlerinden biri olan derin öğrenme, son zamanlarda sahip olduğu özel yetenekler sayesinde farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Derin öğrenmenin çeşitli ağ yapıları bulunmaktadır ve bu ağlardan biri olan CNN, derin öğrenme yaklaşımları arasında öne çıkan önemli bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Nesne tespiti, bilgisayarla görü alanındaki en temel problemlerden biri olarak son yıllarda büyük bir ilgi görmüştür. Derin öğrenme tekniklerindeki hızlı gelişmeler, nesne tespiti alanındaki ilerlemeyi önemli ölçüde desteklemiştir. Özellikle CNN, görüntülerin özniteliklerini çıkarmada oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Nesne tespiti, çeşitli sektörlerde verimlilik ve müşteri deneyimini iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezde, perakendecilik sektöründe derin öğrenme tabanlı nesne tespiti kullanımının incelenmesi hedeflenmiştir. Perakendecilikte, bu teknolojinin potansiyeli ve sunduğu katkılar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu tezde, öncelikle perakende ürün tespitinin karşılaştığı zorluklar incelenmiştir. Daha sonra, kullanılan teknolojiler ve nesne tespiti yöntemleri hakkında temel bilgiler sunulmuştur. Ardından, perakende ürün tespiti için önerilen yöntemler uygulanmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bahsedilen perakende ürün tespitindeki zorlukları giderebilmek amacıyla bazı çözüm önerileri kullanılmış ve elde edilen sonuçları satıcılara okunabilir hale getiren bir sistem geliştirilmiştir. Son olarak bu sistemin satıcılara sağlayabileceği katkılar ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the rapid advancement of technology, artificial intelligence has assumed a vital role in human life. Among the core components of artificial intelligence, deep learning has seen widespread application across various fields due to its unique capabilities. Deep learning encompasses several network structures, with CNN being a prominent method that stands out among these approaches. Object detection has garnered significant attention in recent years as one of the fundamental problems in the field of computer vision. The rapid advancements in deep learning techniques have substantially supported progress in this area. In particular, CNN is regarded as an exceptionally effective method for extracting features from images. Object detection plays a crucial role in enhancing efficiency and customer experience across various sectors. This thesis aims to examine the use of deep learning-based object detection in the retail industry, exploring the potential of this technology and the contributions it offers in detail. This thesis begins by examining the challenges encountered in retail product detection. It then provides essential information about the technologies used and the methods of object detection. Following this, the proposed methods for retail product detection are implemented and compared with one another. To address the identified challenges in retail product detection, several solution proposals are applied, leading to the development of a system designed to present the results in a readable format for vendors. Finally, the potential contributions of this system to vendors are discussed in detail.