Hidrojen yakıtlı araçlarda kullanılan fırçasız DC motorun yarı-z kaynak inverter ile kontrolü
Control of brushless DC motor with quasi-z source inverter used in hydrogen fueled vehicles
  1. Tez No: 940327
  2. Yazar: EREN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ORTATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde fosil yakıtların tükenme riski ve çevresel etkileri nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Hidrojen yakıt hücreleri, temiz ve verimli bir enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Ancak, hidrojen yakıt hücreleri düşük ve değişken çıkış gerilimine sahip olduğundan, bu gerilimin kararlı bir seviyeye yükseltilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, hidrojen yakıt hücresinden elde edilen gerilimin Yarı-Z Kaynak (Quasi-Z Source) İnverter kullanılarak yükseltilmesi ve 500W gücündeki fırçasız DC (BLDC) motorun sürülmesi incelenmiştir. Motor kontrolü için alan yönlendirmeli kontrol (Field Oriented Control - FOC) yöntemi uygulanarak hassas hız ve akım kontrolü sağlanmıştır. Kontrol stratejisi, motorun dinamik performansını artırarak yüksek verimli bir tahrik sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, 48V besleme gerilimine sahip üç fazlı BLDC motorun kontrolü için üç fazlı tam köprü topolojisi kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlarda kullanılan BLDC motorların daha verimli ve kararlı bir şekilde sürülmesini sağlayan bir güç dönüştürme ve kontrol sistemi geliştirmektir. Yarı-z kaynak inverterin sunduğu avantajlar sayesinde sistemin güvenilirliği ve verimliliği artırılmış, ayrıca motorun değişken yük koşullarında stabil çalışması sağlanmıştır. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar, yenilenebilir enerji kaynaklarının otomotiv sektörüne entegrasyonuna yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the depletion risk and environmental impact of fossil fuels, research on alternative energy sources has gained momentum. Hydrogen fuel cells have emerged as a clean and efficient energy source. However, since hydrogen fuel cells provide a low and variable output voltage, it is necessary to boost this voltage to a stable level. In this study, the voltage obtained from a hydrogen fuel cell is boosted using a Quasi-Z Source Inverter and used to drive a 500W brushless DC (BLDC) motor. Field-Oriented Control (FOC) is applied for motor control to achieve precise speed and current regulation. This control strategy aims to enhance the dynamic performance of the motor, ensuring a highly efficient drive system. Additionally, a three-phase full-bridge topology is employed for controlling the 48V powered three-phase BLDC motor. The primary objective of this study is to develop a power conversion and control system that enables more efficient and stable operation of BLDC motors in hydrogen fuel cell-powered electric vehicles. The advantages of the Quasi-Z Source Inverter improve system reliability and efficiency, ensuring stable motor operation under variable load conditions. The findings of this thesis contribute significantly to the integration of renewable energy sources into the automotive sector.