Modeling and simulation of a hybrid electric grid for reliablity and power quality enhancement
Güvenilirlik ve güç kalitesinin artırılması için hibrit elektrik şebekesinin modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 940358
  2. Yazar: YAHYA MOHAMMED JASIM AL MASHHADANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güneş enerjisi sistemlerinde reaktif güce duyulan ihtiyaç nedeniyle, bu makale, sabit bir kapasitör bankasının yanı sıra PV entegreli şebeke reaktif kompanzasyonu kullanarak şebekeye bağlı fotovoltaik (PV) panellerin güç kalitesini iyileştirmek için hibrit bir teknik önermektedir. Bu çalışmada, sabit bir kapasitör üzerinde fotovoltaik entegreli bir elektrik şebekesi sisteminin tasarım çalışması sunulmaktadır. Önerilen sistem MATLAB Simulink yazılım programı kullanılarak simüle edilmiş ve değerlendirilmiştir. Teklif sistemi, değişken fotovoltaik sistem ışınımı ve değişken reaktif tüketim gücü gibi bir dizi operasyonel senaryoda incelenmiştir. Sabit bir kapasitörün yokluğu yerine sabit kapasitörün ayrıntılı simülasyonları ve karşılaştırmalarının yanı sıra sıcaklık ve güneş ışınımının fotovoltaik elektrik üretimi üzerindeki etkileri.
Özet (Çeviri)
Because of necessity for reactive power in solar energy systems, this paper proposes a hybrid technique for improving the power quality of grid-connected photovoltaic (PV) panels using a fixed capacitor bank, as well as PV-integrated grid reactive compensation. A styling study for a photovoltaic -integrated electrical network system on a fixed capacitor is presented in this work. Using the software program MATLAB Simulink, the system that is suggested is simulated and evaluated. The offer system has been examined in a set of operational scenarios., such as variable photovoltaic system irradiance and variable reactive consumption power. itemized simulations and compares of the fixed capacitor instead of the absence of a fixed capacitor, as well as temperature and solar radiation's effects on photovoltaic electricity generation.