Endüstri tipi çelik yapıların farklı rüzgar yönetmeliklerine göre yapısal analizlerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of structural performance of industrial steel buildings according to different wind codes
  1. Tez No: 940393
  2. Yazar: HAKAN KÜNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BEHRAM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Rüzgar yükleri, çelik yapıların dayanımını etkileyen başlıca yük türlerinden biridir. Bu yüklerin doğru hesaplanarak tasarım sürecinde dikkate alınması, yapı güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, üç farklı endüstriyel çelik yapı modeline, Türk Standardı TS 498, Avrupa Birliği standardı Eurocode 1-4 ve Amerika Birleşik Devletleri standardı ASCE 7-10 (American Society of Civil Engineers) esas alınarak hesaplanan rüzgar yükleri uygulanmıştır. Çalışmanın temel amacı, söz konusu yönetmeliklere göre gerçekleştirilen rüzgar yükü hesaplamalarındaki farklılıkları incelemek ve bu farklılıkların yapı modelleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda, incelenen endüstriyel yapıların statik analizleri SAP2000 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve tasarımlar,“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları – 2016”(ÇYTHYE 2016) standardına uygun biçimde yapılmıştır. Deprem yükleri ise“Türk Bina Deprem Yönetmeliği – 2018”(TBDY 2018) çerçevesinde belirlenerek yapı modeline etkitilmiştir. Üç farklı rüzgar yönetmeliğine göre yapılan analizler sonucunda taşıyıcı elemanların dayanım oranları, deplasman değerleri ve yapı ağırlıkları gibi parametreler tablo ve grafikler aracılığıyla sunulmuş; bu sayede üç farklı rüzgar yönetmeliğinin incelenen endüstriyel çelik yapılar üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu araştırma, incelenen üç rüzgar yönetmeliğinin üç farklı endüstri tipi çelik yapılar üzerindeki etkilerini karşılaştırarak, bu alanda yapılan çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Wind loads are one of the main load types affecting the strength of steel structures. The accurate calculation and consideration of these loads in the design process are critically important for structural safety. In this thesis, wind loads calculated based on Turkish Standard TS 498, European Union standard Eurocode 1-4, and United States standard ASCE 7-10 (American Society of Civil Engineers) are applied to three different industrial steel structure models. The main objective of the study is to examine the differences in the wind load calculations performed according to these regulations and to investigate the effects of these differences on the structural models. In this regard, static analyses of the industrial structures were carried out using SAP2000 software, and the designs were made in accordance with the“Principles of Design, Calculation, and Construction of Steel Structures – 2016”(ÇYTHYE 2016) standard. Earthquake loads were determined in accordance with the“Turkish Building Earthquake Regulations – 2018”(TBDY 2018) and applied to the structural model. As a result of the analyses performed according to three different wind regulations, parameters such as the strength ratios of load-bearing elements, displacement values, and structural weights are presented through tables and graphs; thus, the effects of the three different wind regulations on the examined industrial steel structures are discussed comparatively. This research aims to contribute to the studies in this field by comparing the effects of the three examined wind regulations on three different types of industrial steel structures.