Çekişmeli üretici ağlar ile gerçekçi histopatolojik görüntü üretimi ve evre tespiti
Realistic histopathology image generation and stage detection with generative adversarial networks
  1. Tez No: 940407
  2. Yazar: REYHAN DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, meme kanseri evreleme süreçlerini iyileştirmek ve yeni kanser evrelerini keşfetmek amacıyla, derin öğrenme tabanlı özgün bir mimari önermektedir. Önerilen model, üretici çekişmeli ağlar (GAN'lar) ve Swin Transformer modellerinin sinerjik entegrasyonuna dayanmaktadır. Bu yaklaşım, görsel verilerin yanı sıra biyolojik ve klinik bilgileri bir araya getirerek hem yüksek kaliteli hem de hastaya özgü sentetik görüntülerin üretilmesini mümkün kılmaktadır. Model mimarisi, iki temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, Swin Transformer kullanılarak histopatolojik görüntülerden bağlamsal olarak zengin ve çoklu ölçeklerde ayırt edici özellikler çıkarılmaktadır. Swin Transformer'ın hiyerarşik yapısı, çıkarılan bu özelliklerin hem detaylı hem de genelleştirilebilir olmasını sağlamaktadır. Elde edilen bu özellikler, GAN'ın ayırıcı bileşenine referans olarak sunulmaktadır. İkinci aşamada ise StyleGAN3, rastgele bir gürültü vektörü ile hastaya özgü bilgileri içeren birleştirilmiş bir tensörden koşullu olarak sentetik görüntüler üretmektedir. Kombine tensör, demografik bilgiler, klinik bulgular ve genetik veriler gibi çeşitli unsurları barındırmakta olup, üretilen görüntülerin hastaya özgü karakteristiklere uyum göstermesini garanti etmektedir. Çekişmeli eğitim süreci boyunca StyleGAN3'ün üretici ve ayırıcı bileşenleri rekabetçi bir şekilde eğitilmiştir. Bu süreçte Discriminator, gerçek ve sentetik görüntüleri Swin Transformer tarafından çıkarılan özelliklerle birlikte değerlendirerek, görsellerin görsel gerçekçiliğini ve hasta bilgileriyle tutarlılığını denetlemiştir. Birleştirilmiş tensör, her iki bileşene de koşullandırma bilgisi sağlayarak kişiselleştirilmiş görüntü üretimini desteklemiştir. Modelin başarımı, Frechet Inception Distance (FID) metriği ile değerlendirilmiş ve 35 gibi üstün bir skor elde edilmiştir. Ayrıca, Swin Transformer tabanlı sınıflandırma sistemi, %95.03 doğruluk, %95.00 kesinlik ve %95.00 F1 skoru ile yüksek performans göstermiştir. Yeni kanser evrelerini keşfetmek amacıyla uygulanan softmax tabanlı eşik analizi, düşük güven değerlerine sahip sınıflandırma sonuçlarını yeni evrelerin adayları olarak belirlemiştir. Bu çalışma, mevcut sınıflandırma sistemlerini geliştirmek ve kanser araştırmalarına yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, sentetik veri üretimi ve biyolojik veri entegrasyonunu bir arada kullanmıştır. Araştırma bulguları, teşhis ve tedavi planlaması gibi uygulama alanlarında önemli katkılar sunmaktadır. Gelecek çalışmalarda, multimodal büyük dil modellerinin entegrasyonu ile daha kapsamlı analizlerin yapılması ve kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes an innovative deep learning-based architecture to enhance breast cancer staging processes and discover new cancer stages. The proposed model is based on the synergistic integration of generative adversarial networks (GANs) and Swin Transformer models. This approach enables the generation of high-quality and patient-specific synthetic images by combining visual data with biological and clinical information. The model architecture consists of two main stages. In the first stage, Swin Transformer is employed to extract contextual and multi-scale distinctive features from histopathological images. The hierarchical structure of the Swin Transformer ensures that the extracted features are both detailed and generalizable. These features are then used as a reference in the Discriminator component of the GAN. In the second stage, StyleGAN3 generates synthetic images conditionally using a random noise vector and a combined tensor containing patient-specific information. The combined tensor incorporates various elements such as demographic information, clinical findings, and genetic data, ensuring that the generated images align with the patient-specific characteristics. During the adversarial training process, the Generator and Discriminator components of StyleGAN3 were trained competitively. In this process, the Discriminator evaluated the visual realism and consistency with patient information by analyzing real and synthetic images along with features extracted by Swin Transformer. The combined tensor provided conditioning information to both components, supporting personalized image synthesis. The model's performance was evaluated using the Frechet Inception Distance (FID) metric, achieving an excellent score of 35. Additionally, the Swin Transformer-based classification system demonstrated high performance, achieving 95.03% accuracy, 95.00% precision, and 95.00% F1 score. To discover new cancer stages, softmax-based threshold analysis was applied, identifying classification results with low confidence values as potential candidates for new stages. This study utilizes synthetic data generation and biological data integration to advance existing classification systems and introduce a new dimension to cancer research. The findings of the research provide significant contributions to application areas such as diagnosis and treatment planning. Future studies aim to conduct more comprehensive analyses and develop personalized treatment strategies by integrating multimodal large language models.