Sıkıştırma ile ateşlemeli motorda kullanılan dizel pirolitik yakıt karışımına alkol esaslı yakıt ilavesinin performans ve emisyonlara etkisi
Effect of alcohol based fuel addition to diesel pyrolytic fuel mixture used in compression ignition engine on performance and emissions
- Tez No: 940406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fosil yakıtların sınırlı rezervleri, artan enerji talebi ve çevresel etkileri, içten yanmalı motorlarda kullanılan yakıt türlerinin çeşitlendirilmesini ve daha çevre dostu alternatiflerin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Özellikle küresel petrol rezervlerinin azalması ve fiyat istikrarsızlıkları, alternatif yakıt kaynaklarının önemini her geçen gün artırmaktadır. Bu doğrultuda, atık materyallerin enerji üretiminde değerlendirilmesi ve yenilenebilir katkı maddelerinin yakıt karışımlarında kullanılması hem ekonomik hem de çevresel açıdan sürdürülebilir çözümler sunmaktadır. Lastikler, dayanıklı yapıları ve geri dönüşüm süreçlerinin zorlukları nedeniyle genellikle değerlendirilmeyen, özel işlem gerektiren atık türlerinden biridir. Atık lastiğin alternatif geri dönüşüm seçeneklerinden biri atık lastikten dizel benzeri yakıt üretmektir. Atık lastiğin saf dizelle kullanımı sadece dizel yakıt kullanımıyla karşılaştırıldığında emisyon değerlerinde daha kötü sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmada bahse konu olan dezavantajın üstesinden gelmek ve silindire gönderilen yakıt karışımının yanma ve emisyon özelliklerini iyileştirmek için çalışmada alkol bazlı yardımcı yakıt olarak Etanol ve Bütanol kullanılmıştır. Çalışmada kapsamında, dizel motor performansını ve egzoz gazı salınımlarını etkileyen faktörler oluşturulan test yakıtlarına göre değerlendirilmiştir. Bu amaçla, deneysel çalışmalar 1500 d/d sabit motor devrinde tek silindirli, hava soğutmalı bir motorda gerçekleştirilmiştir. Deneyler sırasında motor, farklı motor yüklerinde çalıştırılmıştır. Belirlenen yük değerleri sırasıyla 2,5 Nm, 5 Nm, 7,5 Nm ve 10 Nm olarak seçilmiştir. Çalışma sonucunda Dizel yakıta Pirolitik yakıt eklendiğinde tüm yük koşullarında NOx emisyonlarında artış gözlemlenirken, Etanol ve Bütanol ilaveli yakıtların eklenmesiyle NOx emisyonlarında dikkate değer bir azalma sağlanmıştır. Dizel yakıta göre HC emisyonları Pirolitik yakıt ve Bütanol ilaveli yakıtların eklenmesiyle azalırken Etanol ilaveli yakıt ile artış gözlemlenmiştir. Alt ısıl değerlerinin düşük olması sebebiyle tüm ilave yakıtlar ile yakıt tüketimi bir miktar artmıştır.
Özet (Çeviri)
The limited reserves, increasing energy demand and environmental impacts of fossil fuels necessitate diversifying fuel types used in internal combustion engines and the development of more environmentally friendly alternatives. In particular, dwindling global oil reserves and price instability increase the importance of alternative fuel sources daily. In this regard, the evaluation of waste materials in energy production and the use of renewable additives in fuel mixtures offer economically and environmentally sustainable solutions. Tyres are a waste type that is not generally evaluated and require special treatment due to their durable structure and the difficulties of recycling processes. One of the alternative recycling options for waste tires is to produce diesel-like fuel from waste tires. Using waste tires with pure diesel can result in worse emission values compared to using only diesel fuel. In order to overcome this disadvantage and improve the combustion and emission characteristics of the fuel mixture delivered to the cylinder, Ethanol and Butanol were used as alcohol-based auxiliary fuels in this study. Within the scope of the study, the factors affecting diesel engine performance and exhaust gas emissions were evaluated according to the test fuels. For this purpose, experimental studies were carried out on a single-cylinder, air-cooled engine at a constant engine speed of 1500 rpm. During the experiments, the engine was operated at different engine loads. The determined load values were selected as 2.5 Nm, 5 Nm, 7.5 Nm and 10 Nm, respectively. As a result of the study, when Pyrolytic fuel was added to Diesel fuel, an increase in NOx emissions was observed under all load conditions, while a significant decrease in NOx emissions was achieved with the addition of Ethanol and Butanol added fuels. Compared to diesel fuel, HC emissions decreased with the addition of Pyrolytic fuel and Butanol-added fuels, while an increase was observed with Ethanol-added fuel. Fuel consumption increased slightly with all additional fuels due to their lower calorific values.