Development and evaluation of drone based spraying system for precision agriculture applications
Hassas tarım uygulamaları için drone tabanlı püskürtme sisteminin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 940480
  2. Yazar: AYOUB EL YOUSFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) olarak da bilinen insansız hava araçları, fotoğrafçılık, gözetim, haritalama, denetim ve tarım gibi çeşitli amaçlar için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu araştırma, çiftçilerin karşılaştığı zorlukları ele alma potansiyeline sahip olan tarım dronlarına odaklanmaktadır ve nihayetinde ürün verimliliği üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Pestisitleri doğru ve otonom bir şekilde, doğrudan insan müdahalesi olmadan uygulama yetenekleri, modern tarım uygulamaları için çok önemlidir. Bu çalışma, özellikle pestisit püskürtme amacıyla tasarlanmış bir dört rotorlu drone tasarlamayı ve simüle etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım süreci, bileşenlerin dikkatli bir şekilde seçilmesini ve SolidWorks ve MATLAB Simulink kullanılarak yapılan simülasyonları içerir. SolidWorks'te çerçeveye kuvvetler uygulanarak dayanıklılığı değerlendirilirken, MATLAB Simulink'te PID kontrolörleri kullanılarak yörünge takibi simüle edilir. Drone, hassas tarım uygulamaları için mühendislik yapılmıştır ve veriye dayalı olarak tarladaki belirli alanları hedef alarak püskürtme tekniklerini devrim niteliğinde değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, tedavi gerektiren alanların belirlenmesi yoluyla pestisit ve su kullanımını en aza indirirken, karlılığı maksimize eder. Araştırma, dört rotorlu dronun performansını ve yörünge doğruluğunu değerlendirmeye odaklanarak, tarımsal etkisi hakkında değerli bilgiler sunmakta ve çiftçilere kârlarını artırmada yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs), also known as drones, are increasingly used for various purposes such as photography, surveillance, mapping, inspection, and agriculture. This research specifically focuses on agricultural drones, which have the potential to address challenges encountered by farmers, ultimately positively affecting crop yields. Their ability to apply pesticides accurately and autonomously, without direct human involvement, is crucial for modern farming practices. This study aims to design and simulate a quadcopter specifically tailored for pesticide spraying. The design process involves careful selection of components and simulation using both SolidWorks and MATLAB Simulink. In SolidWorks, forces are applied to the frame to assess its durability, while MATLAB Simulink is used to simulate trajectory tracking using PID controllers. The drone is engineered for precision agricultural applications, aiming to revolutionize spraying techniques by targeting specific areas in the field based on data analysis. By pinpointing exact locations requiring treatment, this approach minimizes pesticide and water usage while maximizing profitability. The research focuses on evaluating the quadcopter's performance and trajectory accuracy, offering valuable insights into its potential agricultural impact, and assisting farmers in enhancing their profits.