TBMM tutanaklarına göre ve Türk basınına göre 12 Mart Askeri Muhtırası ve ara rejim hükümetleri
The March 12, 1971 Military Memorandum and interim governments according to the Turkish Grand National Assembly Records and the Turkish press
- Tez No: 940592
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin birinci bölümünde; 27 Mayıs 1960 Darbesiyle birlikte Türkiye'de tezahür eden değişim ve gelişmeler verilmiş olup bunların 12 Mart 1971'e tesiri ve yol açması incelenmiştir. 1961-1971 yılları arasında kurulan sivil hükümetler, bu hükümetler ile ordunun etkileşimi, 12 Mart 1971'e uzanan yıllardaki siyasi durum ve hadiselerden bahsedilmiştir. 27 Mayıs darbesi ve 1961 anayasasıyla sonraki 10 yıllık dönemin özellikleri arasında bağlantı kurulmuştur. Üstelik 1960'lı yılların getirdiği fikri çeşitliliğin, Türk siyasi hayatına yansımaları da ortaya koyulmuştur. Tezin ikinci bölümünde; 12 Mart 1971 askeri muhtırasına sebep olan olay ve durumlar ile ordu tarafından muhtıranın hükümete verilmesine yoğunlaşılmıştır. 1960'ların sonlarına doğru artan ve büyüyen olaylar, 1971 senesine gelindiğinde dev problemler halini almıştır. Bu siyasi, iktisadi, sosyal problemlerin, halk nazarında olduğu kadar devlet nazarında da olağanüstü tedbirler ve tepkilere gebe olduğu biliniyordu. Devletin bir kanadının YKK eliyle giriştiği tepki, seçimle iş başına gelmiş hükümete muhtıra verilerek iktidarın bıraktırılması olmuştur. Bu olay ve olguların alakası kurulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde; 12 Mart 1971 Askeri Muhtırasının bir sonucu olarak kurulan ve partiler üstü olma iddiasındaki ara rejim hükümetlerinin icraatları ve bu hükümetler devrinde yaşanan önemli vakalar değerlendirilmiştir. Ordunun onayı ve etkisiyle kurulan bu hükümetlere ne sivil ne de askeri yönetim demek tam doğru olmasa da ara rejim hükümetlerinin başbakanları ve bakanları, belli bir partiyi temsil etme iddiasında bulunmayan sivil siyasetçilerden oluşuyordu. Ara Rejim Hükümetlerinin uygulamayı vazife edindiği belli prensipler ve bu doğrultudaki çalışmaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changes and developments in Turkey following the May 27, 1960 coup, with a particular focus on their impact on and contribution to the events leading up to the March 12, 1971 memorandum. It explores the civil governments established between 1961 and 1971, their interactions with the military, and the political climate and incidents during this period, drawing connections between the May 27 coup, the 1961 Constitution, and the characteristics of the ensuing decade. Moreover, the reflections of the intellectual diversity brought about by the 1960's on Turkish political life have also been revealed. The second chapter investigates the events and circumstances that precipitated the March 12, 1971 military memorandum and the military's decision to deliver it to the government. By the late 1960s, certain escalating issues had grown into significant challenges by 1971. These political, economic, and social problems necessitated extraordinary measures, both in public perception and state governance. The state's reaction, driven by the National Security Council (NSC), culminated in a memorandum forcing the resignation of the elected government. The chapter analyzes the relationship between these events and phenomena. The third chapter evaluates the interim governments formed as a result of the March 12, 1971 military memorandum, which claimed to operate above party politics, as well as the significant developments during this period. These governments, established with the approval and influence of the military, cannot be strictly categorized as either civilian or military administrations. Their prime ministers and ministers were civilian politicians who did not represent any particular party. The chapter explores the principles guiding these interim governments and the activities they undertook within this framework.