Determination of rare earth elements in Beylikahır thorium deposits by neutron activation analysis technique
- Tez No: 5290
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
BEYLÎKAHIR TORYUM YATAKLARINDA NADİR TOPRAK ELEMENTLERİNİN ALETLİ NÖTRON MOTİVASYON ANALİZ YÖNTEMİ İLE TAYİNİ Acar, Orhan Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Nükleer Mühendislik Programı, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Namık K. Araş 81 Sayfa, Aralık 1988 ÖZET Eski şehir- Beyi ikahir toryum yataklarında nadir, toprak elementleri ve toryum Aletli Nötron Aktivasyon Analiz yön temi ile tayin edildi. Numuneler Türkiye Maden Tetkik ve Araştırma Enstitüsü taraf indan sağlandı ve 1 mm' ye kadar öğütüldü. Numuneleri ışınlamak için Çekmece Nükleer Araştirma ve Eğitim reaktörü kullanıldı. Numunelerdeki nadir toprak elementlerinin konsantrasyonlarinı hesaplamak için referans maddeleri olarak IAEA(Soil-5 ), IAEA(Soil-7) ve S- 16 standardları kullanıldı. Gamma işinlari spektruml arını analiz etmek için microSAMPO paket programı kullanıldı. Numunelerden tayin edilen elementler aşağıdadır: Na, Sc, Cr, Fe, Co, Zn, As, Sr, Y, Zr, Nb, Mo, Sb, Cs, Ba, La, Ce, Nd, Sm, Eu, Gd, Tb, Yb, Lu, Hf, Ta, Th ve U. Bu elementlerden bazılarının sonuçları Maden Tetkik ve Araş tırma Enstitüsü ve Gülovali' nin sonuçları ile karşılaş - tırildı.Küçükhöyüklütepe ve Kocadevebagırtantepe toryum ya- taklarinda nadir toprak elementleri ve toryum ortalama konsantrasyonları hesaplandı. Küçükhöyüklütepe için % 3.7±0.2 nadir toprak elementleri ve % 0.24±0.02 toryum, Kocadevebağırtantepe için % 3.50±0.19 nadir toprak ele mentleri ve % 0.30±0.02 toryum bulundu. Her iki yataktaki toplam nadir toprak elementlerinin miktarları tayin edildi 4 ve Küçükhöyüklütepe için 51.0x10 ton ve Kocadevebağırtan- 4 tepe için 9.0x10 ton nadir toprak elementleri olduğu 5 hesaplandı. Ayni zamanda her iki yatak için 4.0x10 ton toryum rezervi hesaplandı ve ortalama toryum tenörü 0.25 % olarak bulundu. Anahtar sözcükler : Nadir Toprak Elementleri, Beylikahir yataginda Nadir Toprak Elementleri ve toryum miktarlarının saptanması. vı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF RARE EARTH ELEMENTS IN BEYLIKAHIR THORIUM DEPOSITS BY INSTRUMENTAL NEUTRON ACTIVATION ANALYSIS TECHNIQUE Acar, Orhan Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering Nuclear Engineering Program, M.S. Thesis Supervisor: Prof.Dr. Namik K. Aras 81 Pages, December 1988 ABSTRACT The Rare Earth Elements (REE) and Thorium contents of deposits in Eskisehir-Beylikahir region were analyzed by instrumental neutron activation analysis technique. Ore samples provided by Turkish Mineral Research Institute, MTA, were ground to 1 mm particle size. The samples were homogenized, dried and put into quartz ampou les. The TR-1, 5 MW Research Reactor, in Çekmece Research and Training Center was used to irradiate the samples. The IAEA (Soil-5), IAEA (Soil-7) and S-16 standard refe rence materials were used as standards in calculating con centrations of elements in ore samples.. MicroSAMPO gamma- lines analysis source program was used for both quali tative and quantitative analysis. Elements determined from ore samples are as follows: Na, Sc, Fe, Co, Zn, As, Sr, Y, Zr, Nb, Mo, Sb, Cs, Ba, La, Ce, Nd, Sm, Eu, Gd, Tb, Yb, Lu, Hf, Ta, Th and U. Some re sults of these elements were compared with earlier studies in the region. iiiThe REE and Th percentages were found as 3.7±0.2 % and 0.24±0.02 % for Küçükhöyüklütepe and 3.5±0.2 % and 0.30±0.02 % for Kocadevebağirtantepe deposits respectively 4 and total REE contents were calculated as 51.0x10 and 9.0x10 tons. Also, thorium contents were calculated as 5 4.0x10 tons of Th for Küçükhöyüklütepe and Kocadevebağir tantepe deposits together with a weighted average concen tration 0.25 %. Key words : Rare earth elements (REE), Estimation of REE1 s and thorium in Beylikahir thorium deposits. IV