OSN (online social network): Preventive measures to protect cyber threat
OSN (çevrimiçi sosyal ağı): Siber güvenliği korumak için önleyici tedbirler tehdit
  1. Tez No: 940638
  2. Yazar: ALEEM AURANGZEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURI BINGOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Online Social Networks (OSNs) influences how individuals exchange information, create organizations, and communicate. But there are serious cybersecurity dangers associated with this widespread networking as well. This thesis examines the complex interplay between several attack routes and harmful with regard to cyberthreats such as Fake Profile Detection in OSNs. Through a review of prior studies on well-known security breaches, phishing schemes, and malware dissemination inside of OSNs, the project seeks to identify trends and weaknesses that enable such dangers. This thesis aims to enhance comprehending of the dynamic threat landscape in online social networks (OSNs) by examining“Fake Profile Detection on Instagram”. False profiles frequently have generic bios, repeated or poor-quality photographs, and arbitrary login details. Further improvement in detection is achieved through training artificial learning as well as NLP (natural language processing) tools by looking at patterns in behavior and identifying replies from machines. Despite these advancements, problems like privacy protection, compensating for unreal benefits and drawbacks, and creating evasion techniques persist. Verification procedures and user notifications are crucial because those who have been authenticated and shown responsibility are less likely to commit fraud. Users can help by verifying persona details, keeping an eye on the authenticity of engagements, and reporting suspicious accounts to appear. Combining these methods enhances both the dependability and security of Instagram users. The ultimate objective is to support the creation of stronger defenses and safer internet experiences for people all around the entire globe.
Özet (Çeviri)
Çevrimiçi Sosyal Ağlar (OSN'ler), bireylerin bilgiyi nasıl paylaştıklarını, örgütleri nasıl oluşturduğunu ve iletişim kurduğunu etkiler. Ancak bu yaygın ağla ilgili ciddi siber güvenlik tehlikeleri de var. Bu tez, birkaç saldırı rotası arasındaki karmaşık etkileşimleri ve OSN'lerde sahte profil tespiti gibi siber tehditler açısından zararlı olanları inceliyor. Proje, OSN'ler içinde bilinen güvenlik ihlalleri, sahtekarlık programları ve kötü amaçlı yazılım yayılma konusundaki önceki çalışmaların incelenmesiyle, bu tür tehlikeleri sağlayan eğilimler ve zayıflıkları belirlemeye çalışıyor. Bu tez,“Instagram'da Sahte Profil Tanımı”adlı çalışmada, çevrimiçi sosyal ağlarda (OSN) dinamik tehdit manzarasının anlayışını artırmayı amaçlıyor. Sahte profiller genellikle genel biyolojiler, tekrarlanan veya düşük kalitede fotoğraflar ve rastgele giriş ayrıntıları içerir. Yapay öğrenme ve NLP (doğal dil işleme) araçlarının eğitiminin yanı sıra davranış şekillerine bakarak ve makinenin yanıtlarını tespit ederek tespitinde daha fazla gelişme sağlanıyor. Bu gelişmelere rağmen, gizlilik koruması, gereksiz faydaları ve dezavantajları telafi etmek ve kaçakçılık teknikleri yaratmak gibi sorunlar devam ediyor. Doğrulama prosedürleri ve kullanıcı bildirimleri çok önemlidir, çünkü doğrulanmış ve sorumluluk göstermiş olanlar sahtekarlık yapma olasılığı daha azdır. Kullanıcılar kişisel ayrıntıları doğrulamak, ilişkilerin doğruluğunu izlemek ve şüpheli hesapların ortaya çıkmasını bildirmekle yardım edebilirler. Bu yöntemlerin birleştirilmesi Instagram kullanıcılarının güvenilirliğini ve güvenliğini artırır. Nihai amacımız, dünyanın her yerindeki insanların daha güçlü savunmaları ve daha güvenli internet deneyimlerini yaratmalarını desteklemektir.