Taekwondo sporcularının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve proaktif kişilik özelliklerinin branş başarısı üzerine etkisinin incelenmesi
Examing of psychological resilience levels and proactive personality specilities of taekwondo athletes on the effect of sports branch
- Tez No: 940637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmada 18 yaş üstü taekwondo sporcularının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve proaktif kişilik özelliklerinin branş başarısı üzerine etkisinin incelenmesi ve proaktif kişilik yapısının psikolojik dayanıklılık düzeyini yordayıcı gücünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 178 kadın, 163 erkek toplam 341 taekwondo sporcusu katılmıştır. Bu araştırmada kişisel bilgi formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Proaktif Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymada Pearson korelasyon ve son olarak bağımlı değişkenler arasındaki öngörücü gücü belirlemede ise Regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the effect of psychological resilience levels and proactive personality traits of taekwondo athletes over the age of 18 on branch success and to examine the predictive power of proactive personality structure on psychological resilience level. Materials and Methods: A total of 341 taekwondo athletes, 178 women and 163 men, participated in the research. A Personal information form, the scale of psychological resilience for adults and scale of proactive personality is used for this research. In the analysis of data, Independent groups T-test is performed to compare of two groups, one-way variance analysis/analysis of variance (ANOVA) is performed to compare more than two groups, Pearson correlation is performed to reveal the relationship between variables and finally, regression analysis is performed to define the predictive power between dependent variables.