Kanal İstanbul projesi'nin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the kanal İstanbul project
- Tez No: 940657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İstanbul boğazı, keskin dönüşlere ve kendine özgü çift yönlü ters akıntıya sahip dünyanın en zorlu su yollarından biridir. Artan dünya ticaret hacmi, büyüyen gemi boyutları ve sayısı, tehlikeli yük taşımacılığının İstanbul Boğazı'nda yarattığı risk, AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) hükümetini, Boğaza alternatif bir su yolu arayışına itmiş ve somut adımlar atılmıştır. 2011 yılında kamuya 'Çılgın Proje" olarak duyurulan Kanal İstanbul için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır. Bu çalışmada Kanal İstanbul Projesi dünyadaki yapay kanal örnekleriyle karşılaştırılarak, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu verileri ve konuyla ilgili yapılmış olan bilimsel çalışmalar ışığında kentsel ve çevresel sonuçları değerlendirilmiştir. Derlenen bilgiler kapsamında Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesi'nin SWOT analizi yapılmış ve projenin fırsatlar, tehditler, güçlü ve zayıf yönleri, çevre ve kent bilimleri özelinde incelenmiştir. Kent morfolojisinde oluşacak değişimlerin saptanması amacıyla rezerv yapı alanına ait Nazım İmar Planları, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak mevcut kent makroformuyla karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Projenin ekonomik ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında hukuki boyutu irdelenmiştir. Planlanan mega proje, İstanbul boğazının trafik yükünü hafifletmekle beraber Sazlıdere Barajını iptal edecek, Terkos Gölü havzasında alan kayıplarına sebebiyet verecek, yeraltı sularını tuzlanma riskiyle karşı karşıya bırakacaktır. Kaynak yetersizliği ve yoğun nüfus sebebiyle Sakarya'da bulunan Melen su sistemiyle beslenen Avrupa yakası için yeni kaynak arayışları ortaya çıkacaktır. Rezerv yapı alanının yapılaşmasıyla kentsel saçaklanma alanları oluşacak ve kentin kuzeyinde bulunan su, orman ve tarım alanlarından oluşan yaşam destek sistemlerinin bir kısmı tahrip edilecek ve kalan kısmı kentleşme baskısı altında kalacaktır. Ayrıca 7 etaba ayrılmış rezerv yapı alanının 1, 2 ve 3. etaplarında planlanan yerleşim yerleri Sazlıdere ve Terkos havzası drenaj alanlarında bulunmaktadır. Projenin taşkın riski ele alınacak ve kentsel ısı adası etkisi incelenecektir. Sonuç olarak bu çalışmada kent ve çevre bilimleri başta olmak üzere, multidisipliner bir yaklaşımla, projenin SWOT analizi yapılarak, inşa ve işletme esnasındaki etkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Bosphorus is one of the most challenging waterways in the world, with sharp turns and a unique two-way countercurrent. The increasing volume of world trade, the increasing size and number of ships, and the risk posed by dangerous cargo transportation in the Bosphorus have led the AKP (Justice and Development Party) government to seek an alternative waterway to the Bosphorus, and concrete steps have been taken. The Environmental Impact Assessment (EIA) Report prepared for Kanal İstanbul, which was announced to the public as a 'Crazy Project' in 2011, was published in December 2019. In this study, Kanal İstanbul Project was compared with artificial canal examples in the world and its urban and environmental results were evaluated in the light of Environmental Impact Assessment Report data and scientific studies conducted on the subject. Within the scope of the compiled information, SWOT analysis of Kanal İstanbul and Yenişehir Project was conducted and the opportunities, threats, strengths and weaknesses of the project were examined specifically in terms of environmental and urban sciences. In order to determine the changes that will occur in the urban morphology, the Zoning Development Plans of the reserve construction area were compared and interpreted with the current urban macroform using geographical information systems. The economic and legal dimensions of the project within the scope of the Montreux Straits Convention were examined. The planned mega project will ease the traffic load of the Bosphorus, but it will also cancel the Sazlıdere Dam, cause area losses in the Terkos Lake basin, and expose the groundwater to the risk of salinization. Due to the lack of resources and the dense population, new resource searches will emerge for the European side, which is fed by the Melen water system in Sakarya. With the construction of the reserve construction area, urban sprawl areas will be formed and a part of the life support systems consisting of water, forest and agricultural areas in the north of the city will be destroyed and the remaining part will remain under urbanization pressure. In addition, the settlements planned in the 1st, 2nd and 3rd stages of the reserve construction area divided into 7 stages are located in the Sazlıdere and Terkos basin drainage areas. The flood risk of the project will be addressed and the urban heat island effect will be examined. As a result, in this study, a multidisciplinary approach, primarily urban and environmental sciences, will be used to conduct a SWOT analysis of the project and evaluate its effects during construction and operation.