Avr sistemi için adaptif gauss tabanlı kesir dereceli pıd denetleyici tasarımı ve analizi
Design and analysis of an adaptive gauss-based fractional order pid controller for avr system
  1. Tez No: 940656
  2. Yazar: ŞEYMANUR BAŞLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, AVR sisteminin dinamik tepkisini ve sağlamlığını iyileştirme amacıyla yeni bir kontrol yöntemi olan gauss tabanlı PID (GPID) ve gauss tabanlı kesir dereceli PID (GFOPID) tasarlanmıştır. Başarılı bir optimizasyon algoritması olan denizanası arama algoritması (JS), GPID ve önerilen GFOPID kontrol stratejilerinin parametrelerini optimize etmek için kullanılmıştır. JS algoritmasıyla optimize edilen GPID ve GFOPID denetleyicilerinin optimizasyon sürecinde ZLG ve ITAE amaç fonksiyonları kullanılmıştır. JS-GPID ve JS-GFOPID denetleyicilerinin AVR sistemindeki etkinliği, zaman bölgesi, gürbüzlük, referans sinyal değişimi, bozucu yük girişi ve doğrusal olmayan etki analizleri ile kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları, GPID denetleyicisi literatürde son yıllarda yapılan PID çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır. Önerilen GFOPID denetleyicisi ise son yıllarda önemli ölçüde kabul görmüş farklı meta sezgisel algoritmalar kullanılarak ayarlanmış kesir dereceli PID (FOPID) çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalı analizler sonucunda, JS-GFOPID kontrol tekniğinin diğer kontrol tekniklerine göre üstünlüğü doğrulanmıştır. Simülasyon sonuçları, önerilen JS-GFOPID kontrol tekniğinin kararlılık ve sağlamlık açısından oldukça başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new control method, Gaussian-based PID (GPID) and Gaussian-based fractional order PID (GFOPID), are designed to improve the dynamic response and robustness of the AVR system. The jellyfish search algorithm (JS), a successful optimization algorithm, is used to optimize the parameters of GPID and the proposed GFOPID control strategies. ZLG and ITAE objective functions are used in the optimization process of GPID and GFOPID controllers optimized by JS algorithm. The effectiveness of the JS-GPID and JS-GFOPID controllers in the AVR system is comprehensively evaluated through time domain, robustness, reference signal variation, disturbance load input and nonlinear analysis. The simulation results are compared with the recent PID studies in the literature. The proposed GFOPID controller is compared with the fractional order PID (FOPID) tuned using different meta-heuristic algorithms that have been widely accepted in recent years. As a result of this comparative analysis, the superiority of the JS-GFOPID control technique over other control techniques is verified. Simulation results show that the proposed JS-GFOPID control technique is highly successful in terms of stability and robustness.