Türkiye'deki askerî darbelerin Türk müziğinin dönüşüm sürecine etkileri: Zeki Müren örneği
The effects of military coups on the transformation of Turkish music in Turkey: the case of Zeki Müren
- Tez No: 940681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞAHİN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türk toplumu Osmanlı döneminde başlayan yeniçeri ayaklanmaları da dahil olmak üzere geçmişten günümüze kadar birçok askerî darbe ve darbe girişimi ile karşılaşmıştır. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana yaşanan iki büyük askeri darbe ile aradaki dönemde yaşanan muhtıra toplum üzerinde sarsıcı etkiler bırakmıştır. Türkiye tarihinin neredeyse yarım asırlık dönemi askeri darbelerin etkisinde geçmiş, ülke cunta rejiminin güdümünde hazırlanan anayasalarla yönetilmiştir. Bugün hala yürürlükte olan 82 Anayasasını oluşturan yasaların büyük bir kısmı darbe döneminin izlerini taşımaktadır. Darbelerin toplumun her alanında görülen etkilerinin en önemli kısmını sosyal ve kültürel alan oluşturmaktadır. Araştırmanın ana konusu olan darbelerin Türk müziğinin dönüşüm sürecine etkileri, bir dönem temsilini yapan Zeki Müren örneği ile araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Baskı ve yasaklarla özdeşleşen darbe dönemleri Türk müziğini de manipüle ederek müziğin dejenerasyonuna sebep olmuştur. Sonuç olarak kültürel yozlaşmanın getirdiği arabesk kültür ve popüler öğelerin Türk müziğinin içine karıştırılarak özünden koparıldığı, bir Türk müziği sanatçısı olarak sanat yolculuğuna başlayan Müren'in ise bu yozlaşmada önemli bir rolü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish society has faced numerous military coups and coup attempts, including the Janissary uprisings that began during the Ottoman period, from the past to the present. Since the establishment of the Republic of Turkey, two major military coups and the intervening periods of military memorandums have had a profound impact on society. Nearly half a century of Turkish history has been shaped by the effects of military coups, with the country governed by constitutions prepared under military junta rule. A significant portion of the laws in the 1982 Constitution, which is still in effect today, carries the traces of the coup period. The most significant effects of the coups on society are seen in the social and cultural spheres. The main subject of this research, the effects of coups on the transformation of Turkish music, has been examined and evaluated through the example of Zeki Müren, a representative figure of that era. Associated with repression and bans, the coup periods manipulated Turkish music, leading to its degeneration. As a result, it was found that the cultural decay, brought about by the rise of arabesque culture and popular elements, caused Turkish music to lose its essence. Zeki Müren, who began his artistic journey as a Turkish music artist, played a significant role in this degeneration.