Kadın düşmanlığı ve kuşaklararası farklılıklar üzerine nitel bir inceleme
Misogyny and intergenerational differences: A qualitative study
  1. Tez No: 940682
  2. Yazar: DENİZ DİLBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVİN DİNLER KISAÇTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kadın düşmanlığı, ataerkil sistemin cinsiyet normları ve beklentilerini ihlal eden kadınların disiplinini sağlayan cezalandırma mekanizmasıdır. Kökleri tarihin derinliğine uzanan ve günümüzde çeşitli biçimlerde devam eden kadın düşmanlığı sorunu, toplumların sınıflara bölünüp eşitsizliklerin kurumsallaşmasıyla birlikte, kuşaktan kuşağa aktarılarak farklı formlarda devam etmektedir. Akademik çalışmalarda, cinsiyet, cinsiyetçilik, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet konularında hayli zengin araştırmalar yapılmış olmasına rağmen Türkiye'de kadın düşmanlığı konusundaki çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağı üyelerinin,“Kadın Düşmanlığı”na dair algı ve düşünce yapılarını ortaya koyarak, kuşaklararası farklılıkları belirlemektir. Bu amaçla X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler tematik analizle incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre;“Kadın Düşmanlığı Kavramına Yüklenen Anlamlar”,“Toplumdaki Kadın Düşmanlığının İzleri”,“Kadın Düşmanlığının Kuşaklararası Aktarımı ve Nedenleri”,“Duygusal İlişkilerde Kadın Düşmanlığı”temaları elde edilmiştir. Kadın düşmanlığına yüklenen anlamlar, kuşaklar arasında çeşitlilik gösterse bile ortak bir bilinç zemini oluşturmaktadır. Kuşaklar, kadın düşmanlığının nedenlerini, toplumsal ve bireysel yaklaşımlar açısından değerlendirmiş ve katılımcıların büyük çoğunluğu toplumsal temelli bir olgu olduğunu dile getirmiştir. Katılımcılar, kadın düşmanlığının kuşaktan kuşağa farklılaştığını düşünmektedir. Kadın düşmanlığı, kuşaktan kuşağa aktarılmakla birlikte dönüşüm geçirerek şekillenmektedir. Elde edilen bulgular, bu olgunun duygusal ilişkilerde hem bireysel öğrenme sonucunda hem de ataerkil davranış biçimlerinin aile ve geçmiş ilişki deneyimlerinin içselleştirilmesi sonucu ortaya çıktığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Misogyny is a punitive mechanism that ensures the discipline of women who violate the gender norms and expectations of the patriarchal system. Rooted deep in history and continuing today in various forms, the issue of misogyny has persisted across generations, evolving in different forms as societies became stratified and institutionalized inequalities emerged. Although there is a substantial body of academic research on gender, sexism, violence against women, and gender issues, studies specifically focusing on misogyny in Turkey remain insufficient. The aim of this study is to reveal the perceptions and thought structures regarding“misogyny”among members of Generation X, Generation Y, and Generation Z living in Turkey, and to identify intergenerational differences. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with individuals from Generations X, Y, and Z, and the obtained data were analyzed through thematic analysis. According to the results of the study, four main themes emerged:“Meanings Attributed to the Concept of Misogyny,”“Traces of Misogyny in Society,”“Intergenerational Transmission and Causes of Misogyny,”and“Misogyny in Emotional Relationships.”Although the meanings attributed to misogyny vary across generations, they form a common ground of consciousness. Participants evaluated the causes of misogyny from both societal and individual perspectives, with the majority emphasizing that it is a socially rooted phenomenon. Participants believed that misogyny varies across generations and is transmitted from one to the next while undergoing transformations. The findings indicated that this phenomenon manifests in emotional relationships as a result of both individual learning and the internalization of patriarchal behavior patterns through family and past relationship experiences.