EĞİTİM POLİTİKASI BAĞLAMINDA RİSK ALTINDA BİR KUŞAK: MOBİL UYGULAMA KUŞAĞI
A GENERATION AT RISK IN THE CONTEXT OF EDUCATION POLICY: APP GENERATION
- Tez No: 940762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER CAN DAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk eğitim politikasını değişen koşullara, ihtiyaçlara ve taleplere uygun biçimde tasarlamak ve inşa etmek için, Mobil Uygulama Kuşağı'nın özelliklerini onları en yakından tanıyan ve eğitimin kilit aktörü olan öğretmenlerin gözünden ortaya çıkarmaktır; öğretmenlerin yanı sıra velilerden, öğrencilerden ve okul yöneticilerinden toplanan verilerin de Türk eğitim politikasını yeniden inşa etme sürecine olumlu ve önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın modeli, durum çalışmasıdır. Bu araştırmada amaçlı örnekleme stratejilerinden kilit bilgi kaynağı (itibar) örneklemesi ile maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Kilit bilgi kaynağı örneklemesini oluşturan 18 öğretmenin yanı sıra, okul yöneticileri, öğrenciler ve öğrenci velilerinden oluşan 36 katılımcı, eğitim kademesi/kurumu, cinsiyet, yaş, meslekte kıdem, öğrenim durumu gibi farklı özelliklere binaen maksimum çeşitlilik örneklemesi ilkesi doğrultusunda araştırma örneklemine alınmış, maksimum çeşitlilikle birlikte Mobil Uygulama Kuşağı ve öğrencilerine yönelik tüm açılardan toplam 54 katılımcı ile çoklu bakış açısı sağlanılmıştır. Bu durum çalışmasında veri toplama tekniği olarak görüşme kullanılmıştır. Araştırma örneklemini oluşturan katılımcıların görüşlerine yönelik veriler görüşme formu yaklaşımı ile elde edilmiştir. Nitel verilerin analizi için sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada, öğretmen, okul yöneticisi, öğrenci ve velilerden oluşan örneklem grubunun bütününden elde edilen Türkiye'deki Mobil Uygulama Kuşağı'na ait bulgular, kişisel kimlik, yakın ilişkiler, hayal gücü/üretkenlik, düşünme ve okuma becerileri, yaşam ve kariyere hazırlık ile dijital ortam/medya olarak altı kategori altında toplanmış, Türkiye'deki Mobil Uygulama Kuşağı öğrencilerinin özellikleri, bu kategoriler temelinde tanımlanmış ve betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the characteristics of the App Generation through the eyes of teachers who know them most closely and are the key actors of education, in order to design and build Turkish education policy in accordance with changing conditions, needs and demands; It is thought that the data collected from parents, students and school administrators, as well as teachers, will make positive and important contributions to the process of rebuilding Turkish education policy. The model of this research is a case study. The sample of this research consists of 54 participants; in addition to the 18 teachers who constitute the key informant (reputation) sampling, 36 participants consisting of school administrators, students and parents were included in the research sample in line with the maximum variation sampling principle. Interviews were used as the data collection technique in this case study. Data regarding the opinions of the participants constituting the research sample were obtained with the interview form approach. The constant comparison method was used for the analysis of qualitative data. In this study, the findings regarding the App Generation in Turkey obtained from the entire sample group consisting of teachers, school administrators, students and parents were collected under six categories as personal identity, close relationships, imagination/productivity, thinking and reading skills, life and career preparation and digital environment/media, and the characteristics of the App Generation students in Turkey were classified and described based on these categories.