Davranışsal finans kapsamındabireysel yatırımcı davranışlarınınyatırım kararı alma sürecindeki etkisi
The impact of individual investor behaviors inthe investment decision-making process withinthe scope of behavioral finance
  1. Tez No: 940842
  2. Yazar: NURŞEN KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın temel amacı, İstanbul'da ikamet eden bireysel yatırımcıların davranışsal finans karşısında öne sürdüğü psikolojik ön yargı ve eğilimlere sahip olup olmadıklarını incelemektedir. Bu incelenen ön yargılar ve eğilimler arasında temsil etme, aşırı güven, aşırı iyimserlik, aşırı tepki verme, düşük tepki verme, kayıptan kaçınma, aşina olanı tercih etme, pişmanlıktan kaçınma ve sürü davranışı gibi olgular yer almaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise ön yargılar ve eğilimler, bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda bireysel yatırımcılar arasında bu değişkenlerin nasıl farklılık gösterdiği analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, İstanbul'da yaşayan 504 bireysel yatırımcıya anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, katılımcıların demografik özellikleri (cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışma durumu, eğitim seviyesi gelir düzeyi ve yatırım araçları) ile finansal tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to examine whether individual investors residing in Istanbul have the psychological biases and tendencies suggested by behavioral finance. These biases and tendencies include representativeness, overconfidence, overoptimism, overreaction, underreaction, loss aversion, preference for the familiar, regret avoidance and herd behavior. In the application part of the study, biases and tendencies are considered as dependent variables. At the same time, it is analyzed how these variables differ among individual investors. Within the scope of the study, 504 individual investors living in Istanbul were surveyed and the data obtained were analyzed with SPSS 25.0 statistical program. The results of the analysis reveal the relationship between the demographic characteristics of the participants (gender, marital status, age, employment status, education level, income level and investment instruments) and their financial preferences