Aşağı Pınar tarih öncesi yerleşmesi (Kırklareli) etkileşim alanının paleocoğrafya koşulları
Paleogeographical conditions of Aşaği Pinar prehistoric settlement (Kirklareli) interaction area
- Tez No: 940850
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bölgeler arası etkileşime sahne olan dikkat çekici coğrafi konumu ve kültür tarihi açısından taşıdığı önem nedeniyle Doğu Trakya'nın, paleoklimatik koşulları başta olmak üzere tarihöncesi yaşamda şekillendirici rolü olan paleoçevre ortamı önemli bir araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Kırklareli (KB Anadolu) il merkezinin güneyinde bulunan Aşağı Pınar tarih öncesi yerleşmesi etkileşim alanı içerisinde yer sahanın paleocoğrafya özelliklerinin yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. Araştırma; mekânsal analizler, jeofiziksel uygulamalar ve saha çalışmasından elde edilen bulguların entegrasyonunu içermektedir. Aşağı Pınar etkileşim alanının mekânsal özellikleri UA ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) teknolojileri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Sahanın geçmiş çevre koşullarının belirlenebilmesi için paleo-ortamın sedimanter verilerine başvurulmuştur. Çeşitli organik/inorganik kalıntıları muhafaza etmesinin yanı sıra, dinamik ortam koşulları hakkında yorum yapma imkânı sunan eski göl çökelinin geometrisi ve uygun sondaj lokasyonu Elektrik Resistivite Tomografi (ERT) Yöntemi ile belirlenmiştir. Çökelden elde edilen örneklerin karbonat (CaCO3), topam organik karbon (TOC) değerleri ölçülmüş, X-ışını Kırınımı (XRD) ile mineral, İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektroskopisi (ICP-MS) ile iz element özellikleri analiz edilmiştir. Elementlerin tikel gidişlerinin yanı sıra birbirlerine oranları farklı iklimsel evrelerin belirlenmesinde kullanılmıştır. Fosil polen analizleriyle bitki örtüsünde yaşanan değişimler belirlenmiştir. Tüm proksilerin değişimleriyle bağlantılı olarak referans seviyeler tespit edilmiş, sıcaklık ve nemlilik özellikleri birbirinden farklı 5 dönem izlenmiştir. AMS14C yöntemi ile tarihlendirilerek yaş modeli oluşturulmuştur. Radyokarbon tarihlendirme sonuçları, çalışmanın GÖ. 36.854 ±233 yıl öncesine kadar uzanan bir dönemi kapsadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eastern Thrace's remarkable geographical location, characterized by interregional interaction, along with its historical significance, makes its paleoenvironment, particularly its paleoclimatic conditions, a continuing focus of research into the factors that shaped prehistoric life. This study aims to reconstruct the paleogeographic features of the area within the interaction zone of the Aşağı Pınar prehistoric settlement, situated south of the city center of Kırklareli (Northwestern Anatolia). The research involves the integration of findings obtained through spatial analysis, geophysical applications, and fieldwork. The spatial characteristics of the Aşağı Pınar interaction zone have been assessed using Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) technologies. To identify the past environmental conditions of the site, sedimentary data from the paleoenvironment have been utilized. The geometry of the ancient lake sediment, which not only preserves various organic and inorganic remains but also provides an opportunity to interpret dynamic environmental conditions, along with the appropriate drilling location, has been determined using Electrical Resistivity Tomography (ERT). The carbonate (CaCO3) and total organic carbon (TOC) values of the sediment samples were measured, while mineral analysis was performed using X-ray Diffraction (XRD) and trace element properties were analyzed using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS). In addition to the specific trends of the elements, their ratios have been used to identify distinct climatic phases. Changes in vegetation were determined through fossil pollen analysis. In conjunction with variations in all proxies, reference levels were established, and five distinct periods, each with different temperature and humidity characteristics, were identified. A chronological model was developed by dating the samples using AMS14C. The radiocarbon dating results indicate that the study covers a period extending back to approximately 36,854 ±233 years ago.