Divadona ve Zumba yassı şeftali çeşitlerinde değişen sürgün sayısına bağlı olarak verim ve kalite parametrelerinin incelenmesi
Investigation of yield and quality parameters depending on the varying shoot number in 'Divadona' and 'Zumba' flat peach varieties
  1. Tez No: 940890
  2. Yazar: SENA SULTAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışması, 2023 yılında Tarsus'un Dadalı köyünde yaklaşık 105 m rakımda bulunan , Garnem anacı üzerine aşılı, sıra üzeri ve sıra arası 3x5 m mesafelerde dikimi yapılmış ve mikado budama sisteminde budanmış, 3 yaşlı Divadona ve Zumba yassı şeftali çeşitlerinde yürütülmüştür. Araştırmada her ana dalda bırakılan değişen sürgün ve meyve sayısına göre verim ve meyve kalitesinin arttırılması, hedeflenmiştir. Ayrıca meyve seyreltmesinde işçilikten tasarruf sağlanması bakımından önem taşımaktadır. Mikado sistemi ile budanmış ağaçlarda her ana dalda 14 -17 (kontrol) ve 20 sürgün bırakılmak üzere 3 farklı uygulama yapılmıştır. Çeşitlerin fenolojik gelişim aşamaları, verim ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Meyve ağırlığı bakımından Zumba çeşidi Divadona çeşidinden daha yüksek değerler almıştır. Zumba çeşidinde en yüksek meyve ağırlığı 20 sürgün bırakılan uygulamada 102.35 gr olarak elde edilmiş olup, ağaç başına verim ve dekara verimde en fazla Zumba çeşidinin 20 sürgün bırakılan ağaçlarından elde edilmiştir (33kg – 2178kg) . Her iki çeşitte de 14 sürgün bırakılan uygulamalarda ağaç başına verim ve dekara verim miktarları diğer uygulamalara göre düşük kalmıştır. Suda Çözünebilir Kuru Madde Miktarı bakımından çeşitler arasında istatiksel olarak fark vardır ve en yüksek değer %11.93 olarak Zumba uygulama 14'te belirlenmiştir. Meyve yüksekliği, meyve boyu ve SPAD değerlerinde çeşitler arasında istatiksel bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out on 3-year-old Divadona and Zumba peach varieties, grafted onto Garnem rootstock, planted at 3x5 m distances between rows and rows and pruned with the Mikado pruning system, located at an altitude of approximately 105 m above sea level in Dadalı village of Tarsus in 2023. The aim of the research was to increase yield and fruit quality according to the varying number of shoots and fruits left on each main branch. It is also important in terms of saving labor in fruit thinning. In trees pruned with the Mikado system, 3 different applications were made, leaving 14-17 (control) and 20 shoots on each main branch. The phenological development stages, yield and pomological characteristics of the varieties were examined. In terms of fruit weight, Zumba variety had higher values than Divadona variety. The highest fruit weight in Zumba variety was obtained as 102.35 gr in the application where 20 shoots were left, and the highest yield per tree and yield per decare were obtained from trees of Zumba variety where 20 shoots were left (33kg - 2178kg). In both varieties, yield per tree and yield per decare were lower than other applications in the applications where 14 shoots were left. There is a statistical difference between varieties in terms of Water Soluble Solids Amount and the highest value was determined as 11.93% in Zumba application 14. There was no statistical difference between varieties in fruit height, fruit length and SPAD values.