Ottoman architectural heritage in Albania between 15th -19th century
15. ve 19. yüzyılda Arnavutluk'ta Osmanlı mimari mirası
  1. Tez No: 941026
  2. Yazar: BRUNILDA BASHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
1325 yılında başlayan Osmanlı-Arnavutluk ilişkisi, Arnavutluk'un tarihi ve kültürel gelişiminde derin izler bırakmıştır. Bu çalışma, Elbasan'ın kentsel gelişimini ve 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan Osmanlı mimari mirasını ele almaktadır. Osmanlı yönetimi Elbasan şehrinin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını nasıl şekillendirdiği ve önemli mimari eserlerle karakterize edilen canlı bir kentsel ortamın oluşumuna nasıl katkıda bulunduğu incelenmektedir. Araştırmada, Elbasan'ın kentsel gelişimi ve Osmanlı mimari mirasına dair kapsamlı çalışmaların eksikliği vurgulanmaktadır. Mevcut ve kaybolmuş yapıların analiz edilmesi, güncel durumlarının değerlendirilmesi ve tarihsel bağlamlarına oturtulmasıyla, Osmanlı yönetimi altında Elbasan'ın dönüşümüne dair önemli içgörüler sunulmaktadır. Komünist dönem boyunca birçok önemli yapının yıkılması ve sonrasında yaşanan kentsel düzensizliğin oluşturduğu kaosa rağmen, Elbasan'ın Osmanlı mirasından kalan izler hâlâ kültürel ve tarihi değer taşımaktadır. Bu tez, Elbasan'ın Osmanli dönemi kentsel gelişimi, mimari mirası ve mevcut durumu kapsamlı bir yaklaşımla yedi bölümde incelemektedir: Birinci bölümde, literatür özeti sunulmakta, araştırmanın amaçları ve metodolojisi ortaya koyulmaktadır. İkinci bölümde, Arnavutluk'un genel yapısı ele alınmaktadır. Osmanlı dönemi bağlamında tarihsel süreç, mimari miras ve Osmanlı yönetimi altındaki başlıca Arnavut şehirlerinin tarihi özetlenmektedir. Üçüncü bölüm, Elbasan Şehrinin kurulduğu coğrafi konumunu, tarihsel gelişimini ve günümüze kadar olan evrimini kapsamaktadır. Ayrıca şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde, Osmanlı dönemi ve günümüzdeki Elbasan'ın kentsel gelişimi incelenmektedir. Mekânsal gelişim, morfolojik özellikler, yapısal eserler, kentsel okunabilirlik (yollar, kenarlar, bölgeler, düğümler, simgesel yapılar), yeşil alanlar ve görsel görünüm gibi kentesel temel analiz unsurlarına odaklanılmakta; tarihsel ve çağdaş durumlar karşılaştırılmaktadır. Beşinci bölümde, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan Elbasan'ın mimari mirası ele alınmaktadır. Mimari miras, tarihsel bağlam, mekânsal düzen, işlevsellik, yapı malzemeleri ve teknikleri, iç mekân tasarımı ve süslemeler açısından incelenmektedir. Çalışmada analiz edilen yapılar arasında Osmanlı döneminde inşa edilmiş kaleler, camiler, namazgâhlar, çarşılar, hamamlar, hanlar, saat kuleleri, çeşmeler ve köprüler bulunmaktadır. Katolik kiliseleri ve tekkeler ise çalışma kapsamı dışında tutulmuştur. Altıncı bölümde, Elbasan'ın kentsel gelişimi ve mimari mirası üzerine toplanan verilerin bulguları ve analizi sunulmaktadır. Osmanlı dönemi ile günümüz arasındaki karşılaştırmalı bir analiz yapılmaktadır. Yedinci bölüm, araştırmanın sonuçlarını ortaya koyarak gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunmaktadır. Bu araştırma, Elbasan'ın tarihsel ve mimari mirasına dair akademik anlayışa katkıda bulunmakta ve kültürel ile tarihsel kimliğinin gelecek nesiller için korunmasını teşvik eden daha iyi koruma çabalarına savunuculuk yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman-Albanian relationship, which began in 1325, profoundly shaped Albania's historical and cultural trajectory. This thesis focuses on the urban development of Elbasan and documents its Ottoman architectural heritage from the 15th to the 19th centuries. The research investigates how Ottoman rule influenced Elbasan's social, economic, and cultural aspects, fostering a thriving urban environment characterized by significant architectural structures. This study addresses the current gap in comprehensive research on Elbasan's urban development and its Ottoman architectural legacy. By analyzing both existing and lost structures, assessing their current condition, and contextualizing them within their historical background, this research offers critical insights into Elbasan's transformation during Ottoman rule. Despite the destruction of many important structures during the communist era and the resulting urban disarray, remnants of Elbasan's Ottoman heritage continue to hold significant cultural and historical value. This thesis, structured in seven chapters, adopts a comprehensive approach to examine Elbasan's urban development and building architectural heritage during the Ottoman period and its current state.The first chapter presents a summary of the literature, along with the study's objectives and methodology.The second chapter provides an overview of Albania, emphasizing its historical context during the Ottoman period, its architectural heritage, and a historical overview of major Albanian cities under Ottoman rule. Chapter three evaluates Elbasan's geographical context, historical development detailing its evolution from its founding to the present day, and social, economical, and cultural structures.The fourth chapter investigates Elbasan's urban development during the Ottoman period and in current times, focusing on key urban analysis elements such as spatial development, morphological features, building artifacts, leagibility (paths, edges, districts, nodes, and landmarks), green spaces, and visual appearance, with a comparison between historical and contemporary urban landscape. Elbasan's architectural heritage from the 15th to 19th centuries is the focus of Chapter 5. It explores architectural heritage through the lenses of historical context, spatial layout, functionality, construction materials and techniques, as well as interior design and ornamentation. The structures analyzed in this study include castles, mosques, marketplaces, bathhouses, inns, clock towers, namazgahs, water fountains, and bridges built during the Ottoman period, while Catholic churches and tekkes were excluded.The sixth chapter presents the findings and analysis of the collected data on Elbasan's urban development and architectural heritage, offering a comparative analysis between the historical Ottoman period and the present day.Finally, the seventh chapter concludes the study and provides recommendations for future research.This research contributes to the academic understanding of Elbasan's historical and architectural legacy, advocating for improved preservation efforts to protect its cultural and historical identity for future generations.