Ev ve ofis ortamındaki işyeri ergonomisinin çalışan performansı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of workplace ergonomics in home and office environments on employee performance
  1. Tez No: 941025
  2. Yazar: İNCİ BATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya genelinde en yaygın çalışma yöntemi olan ofis ortamında çalışma şekli yerini Covid-19 pandemisiyle beraber evrilen diğer çalışma uygulamalarına bırakmıştır. Yapılmış olan bu çalışmada son dönemlerde oldukça tercih edilen evden çalışma yönteminin ofisten çalışma yöntemine göre negatif ve pozitif yanlarına değinilmiş, eş zamanlı olarak da her iki çalışma modelinin ergonomi açısından performansa katkıları ölçülmüştür. Çalışma amacı kapsamında, iş yeri ergonomisinin etkilerini evden çalışma ve ofisten çalışma olarak iki başlıkta kıyası yapılmış, çalışanların hangi yöntemde daha ergonomik ve yüksek performanslı bir biçimde çalıştıkları toplanan anket verileriyle ölçümlenmiştir. İş yeri ortamındaki ergonomik koşullar çalışanların bedenen ve psikolojik olarak etkilendiği faktörlerden biridir. Çalışmanın analizinde; ekranlı araç ergonomisi bağlamında işten çalışma-evden çalışma ve performans arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın özgünlüğü, literatür incelemesi sonucunda performansı değerlendiren ve evden çalışma ekranlı araç ergonomisi ve ofisten çalışma ekranlı araç ergonomisini bağlamında her iki yöntemi de kullanan kişiler tarafından anket yöntemi ile inceleyen herhangi bir araştırma bulunamadığından desteklenmektedir. Yapılmış olan bu çalışma ile ev ve ofis ortamlarındaki çalışma şeklinin ergonomiyle bağlantıları incelenirken, bu durumun çalışan performansına yansımaları doğrudan evden çalışma ve ofisten çalışma modelini benimsemiş bir insan kaynakları firmasında uygulanan anket ile gözlemlenme fırsatı bulunmuştur. Konu başlıklarından yola çıkılarak oluşturulmuş ve kanıtlanan üç hipotezde, ofisten ve evden çalışan kişiler için bahsi geçen tüm başlıkların ayrı önem derecelerinin olduğu ve çoğunluğa oranla evden çalışan kişiler için bu başlıkların ergonomik anlamda katkıları bulunduğu tespit edilmiştir. Ret alınan dördüncü hipotez ise; evden çalışma performansı ile ofisten çalışma performansı arasında anlamlı bir farklılık yoktur şeklinde yorumlanırken, anket katılımcılarının verdiği yanıtlarda da tutarlı bir sonuç çıkarıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most common working method in the world, the office environment, has been replaced by other working practices that have evolved with the Covid-19 pandemic. In this study, the negative and positive aspects of the recently preferred working from home method compared to the office working method were discussed, and the contributions of both working models to performance in terms of ergonomics were simultaneously measured. Within the scope of the study purpose, the effects of workplace ergonomics were compared under two headings as working from home and working from the office, and the method in which employees work more ergonomically and with high performance was measured with the collected survey data. Ergonomic conditions in the workplace environment are one of the factors that affect employees physically and psychologically. In the analysis of the study; it was examined whether there was a significant difference between working from work-working from home and working from home and performance in the context of screen vehicle ergonomics. The originality of the study is supported by the fact that no research was found as a result of the literature review that evaluated performance and examined the ergonomics of working from home screen vehicles and the ergonomics of working from the office screen vehicles by people who use both methods in the context of survey method. While the connection between the working style in home and office environments and ergonomics was examined in this study, the reflections of this situation on employee performance were observed with a survey conducted in a human resources company that adopted the working from home and working from office model. In the three hypotheses that were created and proven based on the subject headings, it was determined that all the mentioned headings had different levels of importance for people working from office and home and that these headings made ergonomic contributions for people working from home compared to the majority. The fourth hypothesis that was rejected was interpreted as there was no significant difference between the performance of working from home and the performance of working from office, and a consistent result was also seen in the responses given by the survey participants.