Türkiye'de ectyma contagiosum enfeksiyonunun virolojik yöntemlerle araştırılması ve virus izolasyonu
Investigation of ectyma contagiosum infection by virological methods and virus isolation in Turkey
- Tez No: 941035
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ektima (Orf), Parapoxvirus cinsinin bir üyesi olan ORF virusunun (ORFV) neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Küçükbaş ruminantları ve bazen diğer vahşi hayvanları etkileyen hastalık, koyun ve keçilerin yetiştiriciliği yapılan her yerde görülebilmektedir. Bu çalışma Türkiye'de ORFV'nin koyun ve keçi sürülerindeki varlığını, moleküler karekterizasyonunu ve ayrıca virusun hem mihrak içerisinde hem de mihrak dışındaki hayvanlara olan etkisini epidemiyolojik olarak ortaya koymak amacı ile planlandı. Bu çalışmada 14 şehirden (Aydın, Denizli, Elazığ, Iğdır, İzmir, Kars, Manisa, Muğla, Nevşehir, Samsun, Sinop, Sivas, Rize ve Tokat) 22 işletmeden 70 adet materyal (10 lezyonlu doku/ 31 svap/ 18 EDTA'lı kan/11 deri kazıntısı) Real-Time PCR ile test edildi. 70 adet materyalden 45 pozitif, 25 negatif belirlendi. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre hayvan türlerinin ve yaş gruplarının sonuçlar üzerine anlamlı (p0.05) belirlenmedi. ORFV'un B2L, F1L ve VIR gen bölgelerinin filogenetik analizi yapıldı. Ülkemizde sirküle olan ORFV'nin aşı suşu ve genbanka girilmiş diğer izolatlar karşılaştırıldığında hem nükleotit hemde amino asit benzerliği bakımından değişimlerin olduğu tespit edildi. Diğer ülke dizilimleri ile karşılaştırıldığında özellikle Çin, Hindistan, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerle yakın genetik ilişkili olduğu görüldü. Çalışma ile ORFV'lerinin ülke içinde yaygın olarak sirküle olduğu, hayvan hareketlerinin bu sirkülasyonda önemli bir rol oynadığı, koruma kontrol mücadelesinin etkili olmasının ve aşı kullanımının yaygınlaştırılmasının gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Ecthyma (Orf) is an infectious disease caused by the ORF virus (ORFV), a member of the Parapoxvirus genus. The disease, which affects small ruminants and sometimes other wild animals, can be seen wherever sheep and goats are raised. This study was planned to epidemiologically reveal the presence of ORFV in sheep and goat herds in Turkey, its molecular characterization, and also the effects of the virus on animals both in and outside the outbreak. In this study, 70 materials (10 lesion tissue/31 swabs/18 EDTA blood/11 skin scrapings) from 22 farms in 14 cities (Aydın, Denizli, Elazığ, Iğdır, İzmir, Kars, Manisa, Muğla, Nevşehir, Samsun, Sinop, Sivas, Rize and Tokat) were tested with Real-Time PCR. 45 positive and 25 negative were determined from 70 materials. According to the findings obtained from this study, it was determined that animal species and age groups did not have a significant (p0.05) was determined in the detection of antibodies with SNT both in the regions close to the farm where the outbreak occurred and in the remote regions outside the 10 km area. Phylogenetic analysis of B2L, F1L and VIR gene regions of ORFV was performed. When the vaccine strain of ORFV circulating in our country and other isolates entered into the genbank were compared, it was determined that there were changes in terms of both nucleotide and amino acid similarity. When compared with other country sequences, it was seen that it was closely genetically related to various countries, especially China, India, Spain, and Greece. The study concluded that ORFVs circulate widely within the country, animal movements play an important role in this circulation, and that protection and control efforts should be effective and vaccine use should be expanded.