Tarım dışı alanlarda yabancı ot mücadelesinde sıcak suyun kullanılma olanağının araştırılması üzerine çalışmalar
Studies on the research of the possibility of using hot water in weed control in non-agricultural areas
- Tez No: 941036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma, 2021-2024 yılları arasında cam serada yapılan saksı denemeleri ve sert zemin denemeleri olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Sera denemelerinde, sürvey çalışmasında yaygın olarak görülen 3 adet dar yapraklı (Lolium perenne L., Hordeum murinum L., Avena fatua L.) ve 4 adet geniş yapraklı (Conyza canadensis (L.) Cronquist , Polygonum aviculare L., Malva neglecta (L.) Wallr., Trifolium pratense L.) yabancı ot kullanılmıştır. Saksı denemesinde sıcak su uygulamaları, 78, 88 ve 98 °C'de üç farklı zaman diliminde (güneş doğduktan 3, 6 ve 9 saat sonra) ve üç gelişme döneminde (1.GD, 2.GD, 3.GD) uygulanmış, iki farklı dozda (1.8 Lm-2 ve 0.9 Lm-2) ve traktör hızına bağlı olarak (2 km/h ve 4 km/h) yapılmıştır. Sert zemin denemesinde ise 98°C sıcak su, traktör 2 km/h hızına bağlı olarak 1.8 Lm-2 dozunda uygulanmıştır. Saksı denemelerinde, sıcak su uygulamaları bitkilerin toprak altı ve üstü aksamlarındaki kuru madde miktarını genel olarak azaltmıştır. Özellikle 1.8 Lm-2 dozunda, birinci gelişme dönemi, 2 km/h hız ve ikindi vakti uygulamalarında yabancı otlarda belirgin azalmalar gözlemlenmiştir. Sıcak su uygulamaları, kontrol grubuna kıyasla daha etkili sonuçlar vermiştir. Sert zemin denemelerinde, 98°C sıcak su uygulaması yabancı ot kontrolünde en etkili yöntem olarak belirlenmiştir. Kimyasal uygulama sıcak suya benzer bir etki gösterirken, mekanik uygulamanın etkisi daha sınırlı olmuştur. Sonuç olarak, sıcak su uygulamaları yabancı ot kontrolünde etkili bir alternatif yöntem olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two stages, namely pot trials in a glass greenhouse and hard ground trials between 2021 and 2024. In the greenhouse trials, 3 narrow-leaved ( Lolium perenne L., Hordeum murinum L., Avena fatua L.) and 4 broad-leaved (Conyza canadensis (L.) Cronquist, Polygonum aviculare L., Malva neglecta Wallr. Trifolium pratense L.) weeds, which were commonly seen in the survey study, were used. In the pot experiment, hot water applications were applied at 78, 88 and 98 °C in three different time periods (3, 6 and 9 hours after sunrise) and in three development stages (1st GD, 2nd GD, 3rd GD) and were made at two different doses (1.8 Lm-2 and 0.9 Lm-2) and depending on the tractor speed (2 km/h and 4 km/h). In the hard ground experiment, 98 °C hot water was applied at a dose of 1.8 Lm-2 depending on the tractor speed of 2 km/h. In the pot experiments, hot water applications generally reduced the amount of dry matter in the above and below ground parts of the plants. Especially at the 1.8 Lm-2 dose, significant decreases in weeds were observed in the first development stage, 2 km/h speed and afternoon applications. Hot water applications gave more effective results compared to the control group. In the hard ground experiments, 98 °C hot water application was determined as the most effective method in weed control. Chemical application had a similar effect to hot water, while the effect of mechanical application was more limited. As a result, hot water applications emerged as an effective alternative method in weed control.