Prematüre bebeklerde orogastrik sonda tespitinde kullanılan farklı materyallerin cilde etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different materials used in orogastric tube fixation on skin in premature babies
  1. Tez No: 941066
  2. Yazar: BİLGE ŞAHİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Prematüre olarak doğan bebekler, henüz olgunlaşmamış yapıdaki cilt katmanlarına bağlı olarak, tıbbi yapıştırıcıların çıkarılması sırasında cilt yaralanmalarına karşı en savunmasız gruptur. Cilt yaralanmaları patojen mikroorganizmaların vücuda girmesine neden olmakta ve bu durum bebeklerin tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Prematüre bebeklerde cilt yaralanmalarını önlemek bakımın önemli bir bir parçasıdır. Bu araştırmanın amacı prematüre bebeklerde oragastrik sondanın cilde sabitlenmesinde kullanılan tıbbi yapıştırıcıların cilt bütünlüğüne ve ağrıya etkisinin incelenmesidir. Materyal- Metod: Bu araştırma öntest-sontest desenli randomize konrollü deneysel araştırmadır. Araştırma Mart- Kasım 2024 tarihleri arasında bir il merkezinde bulunan eğitim araştırma hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan 32-36 gestasyonel hafta arasında olan bebekler ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini hipoalerjenik flaster kullanan grup (kontrol) 40, hidrokolloid yara örtüsü kullanan grup (deney) 40 olmak üzere toplam 80 bebek oluşturmuş olup orogastrik sondanın cilde sabitlenmesinde iki farklı yöntem kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirmesi Ölçeği ve Neonatal Infant Ağrı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programında tanımlayıcı testler ile Skewness Kurtosis, ki-kare testi, t testi ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada kontrol grubun cilt durum skoru 4.45 ± 0.78 ve ağrı skoru 2.60 ± 1.00 iken deney grubun cilt durum skoru 3.27 ± 0.45 ve ağrı skoru 0.82 ± 0.79 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Premature babies are the most vulnerable group to skin injuries during the removal of medical adhesives due to their immature skin layers. Skin injuries cause pathogenic microorganisms to enter the body and this negatively affects the treatment process of infants. Prevention of skin injuries in premature infants should be considered as a part of care. The aim of this study was to investigate the effect of medical adhesives used to fix the orogastric tube to the skin on skin integrity and pain in premature babies. Material- Method: The population of the randomized controlled experimental study with pretest-posttest design consisted of infants between 32-36 gestational weeks who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of a training and research hospital in a provincial center between March and November 2024. The sample of the study consisted of a total of 80 infants, 40 in the group using hypoallergenic plasters (control) and 40 in the group using hydrocolloid wound dressings (experimental), and two methods were used to fix the orogastric tube to the skin. The sample of the study was assigned to the experimental and control groups by simple random randomization method. Descriptive Information Form, Neonatal Skin Condition Assessment Scale and Neonatal Infant Pain Scale were used for data collection. In the analysis of the data, descriptive tests, Skewness Kurtosis, t test and Mann Whitney U test were used in SPSS 22 program. Results: In the study, the skin condition score of the control group was 4.45 ± 0.78 and the pain score was 2.60 ± 1.00, while the skin condition score of the experimental group was 3.27 ± 0.45 and the pain score was 0.82 ± 0.79.