İzmir Konak Meydanı ve Atatürk Kültür Merkezi üzerine bir inceleme
A study on Konak Square and Atatürk Cultural Center in İzmir
- Tez No: 941065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Meydanlar sadece fiziksel mekanlar olmanın ötesine geçen, bulunduğu kent için sosyal, kültürel, politik ve ekonomik parametreleri belirlemede önemli rol alan, kent kimliğine ve toplum belleğine kuvvetli bir etkisi olan kamusal açık alanlardır. Tarihsel süreçte meydanlar toplumların değişen ihtiyaçlarına, dönemlerin farklı mimari yaklaşımlarına, politik ve ekonomik birçok parametreye rağmen şehirlerde önemini korumuş, yerel halk ve ziyaretçiler için her zaman odak noktası olmuştur. Meydanların önemini belirleyen bir diğer etken ise etrafındaki yapılarla kurduğu ilişkidir. Çeperinde konumlanan kamu yapıları, kültür yapıları, ortak alanlar meydanların potansiyellerini artırırken; bu yapılar da meydanların varlığından beslenmişlerdir. Bu çalışmanın amacı; kültür merkezleri ve meydan ilişkisini İzmir ve Atatürk Kültür Merkezi üzerinden incelemektir. Konak Meydanı ve AKM arasındaki iletişim, meydanın dinamikleri ve AKM'nin mimari özellikleriyle birlikte incelenmiştir. Bu incelemeler eleştiri yöntemi ile de ele alınarak, tespit edilen olumsuz durumlara çözüm ve öneriler getirilmiştir. Konak meydanı köklü tarihi, potansiyelleri, konumu, denizle ve etrafındaki kamusal alanlarla ilişkisi sayesinde İzmir'in kalbi niteliğindedir. İlk ismi Şehir Kültür Merkezi olan AKM 1981 yılında faaliyete başlamıştır. Konak Meydanı'nın güneyinde, Mithatpaşa Caddesi ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı arasında yer almaktadır. AKM binası inşa edildiği dönemde deniz kenarındayken, yıllar içerisinde denizin doldurulmasıyla denizden uzaklaşmıştır ve bu değişim binanın çevresiyle kurduğu ilişkiyi zayıflatan bir durum olmuştur. Bu yol çalışmaları binanın çevresiyle kurduğu etkileşimi Konak Meydanı yönünde de etkilemiştir. Bu sebeplere ek olarak başka birçok parametreyle birlikte AKM yıllar içerisinde Konak Meydanından uzaklaşmış, meydanın sağladığı bazı faydalardan yararlanamamıştır. Ancak konumu itibariyle çok özel bir alanda olan AKM binası; potansiyelleri yüksek, kent belleğinde önemli bir yeri olan ve sanat faaliyetlerine günümüzde hala devam eden bir kültür yapısı olarak İzmir için önemini hala korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Squares are public open spaces beyond physical locations, playing a crucial role in defining social, cultural, political, and economic parameters for the city they are situated and substantially impacting urban identity and collective memory. Throughout history, squares have remained significant in towns and served as focal points for residents and visitors despite shifting societal needs, diverse architectural trends of different eras, and numerous political and economic factors. Another factor that identifies the importance of squares is their correlation with the surrounding structures. Public buildings, cultural facilities, and shared spaces located around the periphery enhance the squares' potential and draw value from their proximity to the square. This study aims to examine the relationship between cultural facilities and squares, focusing on İzmir and the Atatürk Cultural Center (AKM). The interaction between Konak Square and AKM is analyzed in terms of the square's dynamics and the architectural aspects of AKM. These analyses have also been approached through a critical perspective, and solutions and recommendations have been proposed for the identified negative conditions. With its rooted history, potential, location, and connections to the sea and nearby public spaces, Konak Square serves as the heart of İzmir. Originally named the City Cultural Center, AKM began operations in 1981. It is located south of Konak Square, between Mithatpaşa Street and Mustafa Kemal Coastal Boulevard. Although the AKM was initially built on the shoreline, land reclamation over the years has distanced the building from the sea, weakening its relationship with the surroundings. These constructions have also impacted the building's interactions with Konak Square. Due to these causes, AKM has gradually become more isolated from Konak Square, limiting its ability to benefit from some of Square's advantages. Nevertheless, situated in a unique location, the AKM building remains a cultural facility of high potential and significant importance in İzmir's collective memory, remaining active in the city's artistic life.