Ülseratif kolit ve kolit ile ilişkili kolorektal kanserde IL-34´ün rolü
The role of IL34 in ulcerative colitis and colitis associated colorectal cancer
- Tez No: 941216
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Gastroenteroloji, Onkoloji, Biology, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülseratif Kolit ve Kolit ile İlişkili Kolorektal Kanserde IL-34´ün Rolü Bu doktora tezinde, IL-34 sitokininin ülseratif kolit (UC) ve kolit ile ilişkili kolorektal kanser (CAC) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. IL-34'ün inflamasyon ve makrofaj polarizasyonundaki rolü, genetik olarak modifiye edilmiş IL34-KO fare modelleri kullanılarak in-vivo olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, IL-34'ün bağırsak inflamasyonu, makrofaj fenotipleri ve tümör gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemektir.Bu amaç doğrultusunda, DSS ile indüklenen akut ülseratif kolit modeli ve AOM/DSS ile tetiklenen kolorektal kanser modeli kullanılmıştır. IL34-KO ve wild-type (WT) fareler üzerinde gerçekleştirilen deneylerde fenotipik değişiklikler endoskopik skorlama, kolon uzunluğu ölçümleri ve vücut ağırlık kaybı analizi ile değerlendirilmiştir. Ek olarak, RT-qPCR ile gen ekspresyon analizleri, flow sitometri ile immün hücre profillemeleri ve histolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, IL-34'ün bağırsak homeostazında kritik bir rol oynadığını göstermektedir. IL34-KO farelerde DSS ile indüklenen kolitin daha şiddetli olduğu, daha fazla kilo kaybı ve mukozal hasar geliştiği tespit edilmiştir. Ayrıca, IL34-KO farelerde anti-inflamatuar M2-makrofajlarının azalması ve pro-inflamatuar M1-makrofajlarının artması dikkate değer bir sonuçtur. AOM/DSS modeli ile oluşturulan CRC'de, IL34-KO farelerde erken dönemde daha fazla tümör oluşumu gözlemlenirken, ilerleyen dönemde WT farelerde tümör yükü daha fazla bulunmuştur. WT-farelerde kanser progresyonunun daha yüksek olması, protein ve gen ekspresyon sevilerinde M2-Makrofajlarının daha fazla olması, IL34´ün tümör ile ilişkili makrofaj polarizasyonunda ve pro-tumorojenik süreçlerde rol oynadığını göstermektedir. Çalışmamız sonucunda; farelerdeki Il34 geninin DSS ile indüklenen ülseratif kolitte koruyucu, kolorektal kanserde ise patojenik rolü olabileceği tespit edildi. Sonuç olarak, IL-34'ün inflamasyon sürecinde ve makrofaj polarizasyonunda zaman bağımlı ve inflamasyodan bağımsız rol oynadığı görülmektedir. Bu çalışma, IL-34'ün bağırsak hastalıklarında ve CRC patogenezindeki potansiyel immün düzenleyici etkilerini ortaya koyarak, hedefe yönelik tedavi stratejileri için yeni perspektifler sunmaktadır. Anahtar Kelimeler; IL-34; ülseratif kolit; kolorektal kanser; makrofaj; endoskopi; AOM/DSS
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the effects of the IL-34 cytokine on ulcerative colitis (UC) and colitis-associated colorectal cancer (CAC) were investigated. The role of IL-34 in inflammation and macrophage polarization was studied in vivo using genetically modified IL34-KO mouse models. The aim of the study was to determine the effects of IL-34 on intestinal inflammation, macrophage phenotypes, and tumor development. To this end, an acute ulcerative colitis model induced by DSS and a colorectal cancer model triggered by AOM/DSS were used. Phenotypic changes in experiments conducted on IL34-KO and wild-type (WT) mice were evaluated by endoscopic scoring, colon length measurements, and body weight loss analysis. Additionally, gene expression analyses via RT-qPCR, immune cell profiling via flow cytometry, and histological evaluations were performed. The results indicate that IL-34 plays a critical role in intestinal homeostasis. In IL34-KO mice, DSS-induced colitis was more severe, with greater weight loss and mucosal damage observed. Moreover, a notable finding was the decrease in anti-inflammatory M2 macrophages and an increase in pro-inflammatory M1 macrophages in IL34-KO mice. In the CRC model created with AOM/DSS, more tumors were observed at an early stage in IL34-KO mice, while in later stages, tumor burden was greater in WT mice. The higher cancer progression in WT mice, along with the increased levels of M2 macrophages in protein and gene expression, suggests that IL-34 plays a role in tumor-associated macrophage polarization and pro-tumorigenic processes. As a result of our study, it was found that the Il34 gene in mice may have a protective role in DSS-induced ulcerative colitis and a pathogenic role in colorectal cancer. In conclusion, IL-34 appears to have a time-dependent and inflammation-independent role in the inflammatory process and macrophage polarization. This study highlights the potential immune regulatory effects of IL-34 in intestinal diseases and CRC pathogenesis, offering new perspectives for targeted therapeutic strategies. Keywords; IL-34; ulserative colitis; colorectal cancer; macrophage; endoscopy; AOM/DSS