Birinci basamakta takipli 1-5 yaş (12-60 ay) arası çocuklarda baldır çapı ölçümü ile beslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition and calf circumference measurement in followed-up children aged 1–5 years (12–60 months) at the primary care level
  1. Tez No: 941403
  2. Yazar: ZEHRA BİLBAY KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Beslenme ile ilgili faktörler, 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yaklaşık %45'inde rol almaktadır. Bu nedenle beslenme eksikliği olan çocukların erken tanı alması önem arz etmektedir. Çalışmamızda; baldır çevresi ölçümünün çocuklarda beslenme durumunu değerlendirmede kullanılabilirliğini araştırmak, bu ölçüm ile diğer antropometrik göstergeler arasındaki uyumu değerlendirmek ve Manisa ili merkez ve ilçeleri arasında beslenme farklılıklarını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Manisa il merkezi ve ilçelerindeki aile sağlığı merkezlerine herhangi bir nedenle başvuran, sağlıklı ve kronik hastalığı bulunmayan 1-5 yaş arası 210 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcıların ağırlık, boy, üst-orta kol çevresi (OKÇ) ve baldır çevresi ölçümleri yapılmış; vücut kitle indeksi (VKİ), yaşa göre ağırlık (YGA), boya göre ağırlık (BGA), yaşa göre boy (YGB) ve üst-orta kol çevresi (OKÇ) z-skoru hesaplanmıştır. Korelasyon analizleri ile ölçümler arasındaki uyum değerlendirilmiş, ROC analizi ile baldır çevresi için beslenme yetersizliği ve obeziteyi öngören sınır değerler belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yer alan 210 olgunun %51,4'ü kız, %48,6'sı erkek olup, ortalama yaşları 37,8 ± 15,2 ay idi. Ortalama anne sütü alma süresi 14,6 ±8,46 ay, ek gıdaya geçme zamanı ise 5,99 ±1,77 ay olarak saptandı. Araştırmamızda Olcay Neyzi referans değerlerine göre bakılan beslenme yetersizliği oranı BGA ile %10, YGA ile %18,6, YGB ile %17,6 ve OKÇ z-skoru ile %17,2 olarak saptandı. Fazla kilolu-obez oranı ise BGA'ya göre %19,1, VKİ'ye göre %21,5, OKÇ z-skoruna göre %12,3 bulundu. Manisa il merkezi ve ilçeleri arasında beslenme açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. BGA ile OKÇ z-skoru arasında orta düzeyde, YGA ile OKÇ z-skoru arasında yüksek düzeyde uyum gözlendi. Obeziteyi değerlendirmede VKİ ile BGA arasında yüksek düzeyde uyum saptandı. Mama kullanımının OKÇ z-skoruna göre obezite ile anlamlı ilişkili olduğu görüldü. Baldır çevresi ölçümleriyle hem malnütrisyon hem de obezite için yaş ve cinsiyete göre anlamlı sınır değerler belirlendi. Beslenme yetersizliği için baldır çevresi sınır değerleri, erkeklerde 1 yaş: 18,9 cm, 2 yaş: 19,7 cm, 3 yaş: 20,3 cm, 4 yaş: 20,8 cm; kızlarda 1 yaş: 19 cm, 2 yaş: 19,3 cm, 3 yaş: 20,5 cm, 4 yaş: 21,1 cm olarak hesaplandı. Obezite için ise sınır değerler, erkeklerde; 1 yaş: 20,7 cm, 2 yaş: 21,2 cm, 3 yaş: 22,4 cm, 4 yaş: 22,2 cm; kızlarda 1 yaş: 20,5 cm, 2 yaş: 20,6 cm, 3 yaş: 22,5 cm, 4 yaş: 23,2 cm olarak hesaplandı. Sonuç: Diğer beslenme durumunu öngeren ölçütlere ek olarak çocuklarda baldır çevresi ölçümü de hem beslenme yetersizliğini hem de obeziteyi saptamada alternatif bir yöntem olabilir. Bu yöntem, birinci basamak sağlık hizmetlerinde pratik bir değerlendirme aracı olarak kullanım avantajına sahiptir. Ancak, sağlıklı popülasyona yönelik referans değerlerin oluşturulması için güvenilir sınır değerlerin belirlenmesine yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Nutritional factors play a role in approximately 45% of deaths in children under the age of five. Therefore, early identification of children with nutritional deficiencies is crucial. In this study, we aimed to investigate the usability of calf circumference measurement in assessing the nutritional status of children, to evaluate the correlation between this measurement and other anthropometric indicators, and to examine nutritional differences between the central and district areas of Manisa province. Materials and Methods: A total of 210 children aged 1–5 years who were healthy and had no chronic diseases and who presented to family health centers in the central and district areas of Manisa province for any reason were included in the study. Weight, height, mid-upper arm circumference (MUAC), and calf circumference measurements were taken. Body mass index (BMI), weight-for-age (WFA), weight-for-height (WFH), height-for-age (HFA), and MUAC z-scores were calculated. Correlation analyses were conducted to assess the compatibility among the measurements, and ROC analysis was used to determine cut-off values of calf circumference for predicting malnutrition and obesity. Results: Of the 210 participants, 51.4% were girls and 48.6% were boys, with a mean age of 37.8 ± 15.2 months. The average duration of breastfeeding was 14.6 ± 8.46 months, and the average age of transition to complementary feeding was 5.99 ± 1.77 months. According to Olcay Neyzi reference values, the prevalence of malnutrition was found to be 10% based on WFH, 18.6% based on WFA, 17.6% based on HFA, and 17.2% based on MUAC z-scores. The rates of overweight and obesity were found to be 19.1% based on WFH, 21.5% based on BMI, and 12.3% based on MUAC z-scores. No statistically significant difference in nutritional status was found between Manisa's central and district areas. A moderate correlation was observed between WFH and MUAC z-scores, while a high correlation was found between WFA and MUAC z-scores. There was a strong correlation between BMI and WFH in assessing obesity. Formula feeding was significantly associated with obesity based on MUAC z-scores, while malnutrition was more frequent in those not receiving formula. Calf circumference measurements yielded significant age- and sex-specific cut-off values for malnutrition and obesity. For malnutrition, the cut-off values for boys were: age 1: 18.9 cm, age 2: 19.7 cm, age 3: 20.3 cm, age 4: 20.8 cm; and for girls: age 1: 19 cm, age 2: 19.3 cm, age 3: 20.5 cm, age 4: 21.1 cm. For obesity, the cut-off values for boys were: age 1: 20.7 cm, age 2: 21.2 cm, age 3: 22.4 cm, age 4: 22.2 cm; and for girls: age 1: 20.5 cm, age 2: 20.6 cm, age 3: 22.5 cm, age 4: 23.2 cm.