Üç boyutlu yazıcı ile basılan rezin/polimer bazlı implant cerrahisi rehberlerinin farklı sterilizasyon yöntemleri sonrası termal ve mekanik karakterizasyonu: İn-vitro çalışma
Thermal and mechanical characteri̇zation of 3D printed resin/polymer-based implant surgical guides after different sterilization methods: In-vitro study
- Tez No: 941421
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE AKCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dental Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dental Biyomalzemeler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda, üç boyutlu (3B) yazıcı teknolojisi, diş hekimliği alanında özellikle kişiye özgü implant cerrahisi rehberlerinin üretiminde önemli bir yer kazanmıştır. Yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında yer alan ışıkla sertleşen reçineler, boyutsal kararlılıkları, baskı kolaylıkları ve biyouyumlulukları sayesinde öne çıkmaktadır. Ancak bu malzemeler, yüksek sıcaklık ve nem gibi çevresel etkilere karşı hassas olup, sterilizasyon sonrasında mekanik ve termal özelliklerinde değişiklikler yaşanabilir. Bu in-vitro araştırmanın amacı, basınçlı buharla sterilizasyonun iki farklı sıcaklık-zaman kombinasyonunda (121°C'de 20 dakika ve 134°C'de 20 dakika) 3B baskı ile üretilen reçine esaslı implant cerrahisi rehberlerinin boyutsal, termal ve mekanik davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Toplamda 54 örnek, her bir sterilizasyon grubuna eşit şekilde ve farklı çaplara (4 mm, 5 mm, 6 mm) göre ayrılarak Asiga MAX UV 3B yazıcısı ile Arma Resin Surgical Guide reçinesi kullanılarak üretilmiştir. Kürleme işleminin ardından örnekler sterilizasyon süreçlerine tabi tutulmuş, ardından TA.XTPlusC Texture Analyzer cihazı ile yapılan basma testleriyle mekanik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, boyutsal sapmalar ve potansiyel deformasyonlar da belgelenmiş ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. 121°C'de uygulanan basınçlı buharla sterilizasyonun cerrahi rehberlerde sınırlı düzeyde yapısal değişikliklere yol açtığını; buna karşın 134°C'de belirgin boyutsal ve mekanik farklılıkların meydana geldiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, bu tür reçinelerin sterilizasyon sonrası klinik kullanıma uygunluğu konusunda yapısal bütünlük ve performans açısından önemli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, three-dimensional (3D) printing technology has gained significant importance in the field of dentistry, particularly in the production of patient-specific implant surgical guides. Among the commonly used materials, light-curable resins stand out due to their dimensional stability, ease of printing, and biocompatibility. However, these materials are sensitive to environmental factors such as high temperature and humidity, which may lead to changes in their mechanical and thermal properties after sterilization. The aim of this in-vitro study is to evaluate the effects of steam sterilization at two different temperature-time combinations (121°C for 20 minutes and 134°C for 20 minutes) on the dimensional, thermal, and mechanical behavior of resin-based implant surgical guides produced by 3D printing. A total of 54 samples were fabricated using the Asiga MAX UV 3D printer with Arma Resin Surgical Guide material, equally distributed into sterilization groups and categorized by diameter (4 mm, 5 mm, and 6 mm). After curing, the samples underwent sterilization procedures and were then subjected to compression tests using the TA.XTPlusC Texture Analyzer to assess their mechanical performance. Dimensional deviations and potential deformations were also documented and comparatively analyzed. The results showed that steam sterilization at 121°C caused limited structural changes in the surgical guides, whereas 134°C led to significant dimensional and mechanical alterations. These findings provide valuable insights regarding the structural integrity and clinical suitability of such resins after sterilization.