1980 sonrası distopya romanlarının kültürel materyalizm kuramına göre incelenmesi
An examination of after 1980 distopian novels according to the theory of cultural materialism
  1. Tez No: 941452
  2. Yazar: ŞENOL DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Muhalif görüşlerin edebi eserlerde yansımalarına odaklanan kültürel materyalizm kuramı, siyasi bir okuma şeklidir. Bu okuma şekli ile edebî eserlere yaklaşan kültürel materyalizm, birçok kuramı içinde barındıran şemsiye bir yapıya sahiptir. Bu amaçla bu tür okumalarda birçok disiplinden yararlanılır. Kültürel materyalizm; Marksist edebiyat kuramı, psikanalizim, feminizm, yeni tarihselcilik, postkolonyalizm ve postmodernizm gibi alt kuramları kullanmaktadır. Kültürel materyalizm terimi 1960 sonrasında Amerikalı yazarlar tarafından literatüre kazandırılmış, 1980'lerde ise kuramın çerçevesi çizilmiştir. Ütopya ve distopya türündeki eserler, Batı ve Doğu edebiyatında farklı bir tarihî seyir izler. Bu tarihî seyir içinde distopik eserler, muhalif okumalar için son derece önemli bir kaynaktır. Bununla birlikte distopik romanlar, kültürel materyalizm okumalarında önemli bir veri kaynağı oluşturur. Bu amaçla belirlenen 31 distopik roman, kültürel materyalizm kuramıyla incelenecektir. 1980 sonrası Türk edebiyatında büyük bir ivme kazanan distopik romanlar, kültürel materyalizm kuramıyla yorumlandığında özellikle bu türün tarihî gelişimine ışık tutacaktır. Bu çalışma, üç bölüm ve bir sonuç bölümünden meydana gelmektedir. Giriş bölümü olan“Birinci Bölümde”çalışmanın amacı, yöntemi ve sınırlıkları açıklandıktan sonra kültürel materyalizm ve ona bağlı kuramlar tanıtılacaktır.“İkinci Bölümde”ütopya ve distopya türünden bahsedilerek Türk ve dünya edebiyatındaki yansımalarına bakılacaktır. Yine bu bölümde özellikle distopya türü ve temaları üzerinde durulacaktır.“Üçüncü Bölümde”ise belirlenen özellikler çerçevesinde 1980 sonrası distopik romanlar, kültürel materyalizm kuramı çerçevesinde ele alınacaktır. Sonuç bölümünde ise distopik eserlerde tespit edilen kültür, sanat, ekonomi, siyasi ve sosyal olaylar, ideolojiler, edebî yönelimler kültürel materyalizm kuramı çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Cultural materialism, which focuses on the reflections of oppositional views in literary works, is a political mode of reading. Approaching literary texts through this method, cultural materialism has a broad, umbrella-like structure that encompasses many theories. For this purpose, various disciplines are utilized in such readings. Cultural materialism employs sub-theories such as Marxist literary theory, psychoanalysis, feminism, new historicism, postcolonialism, and postmodernism. The term“cultural materialism”was introduced into the literature by American writers after the 1960s, and the framework of the theory was outlined in the 1980s. Utopian and dystopian works have followed different historical trajectories in Western and Eastern literature. Within this historical progression, dystopian works serve as a highly significant source for oppositional readings. Moreover, dystopian novels constitute an important body of data for cultural materialist analysis. For this purpose, 31 selected dystopian novels will be examined through the lens of cultural materialism. Gaining significant momentum in Turkish literature after 1980, dystopian novels, when interpreted through the framework of cultural materialism, will particularly shed light on the historical development of this genre. Chapter, the aim, methodology, and limitations of the study will be explained, followed by an introduction to cultural materialism and its related theories. The Second Chapter will discuss the genres of utopia and dystopia, examining their reflections in both Turkish and world literature. This chapter will particularly focus on the dystopian genre and its themes. In the Third Chapter, dystopian novels written after 1980 will be analyzed within the framework of cultural materialism, based on the identified characteristics. In the Conclusion, the cultural, artistic, economic, political, and social issues, ideologies, and literary tendencies identified in the dystopian works will be evaluated through the lens of cultural materialism.