Sanatsal akımlara göre tasarlanmış ambalajların satın almaya etkisi
The effect of packaging designed according to different artistic movements on purchasing
- Tez No: 941464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE PINAR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanlık tarihinden bu yana estetik kaygılar hayatımızda var olmuştur. Geçmişte bu estetik kaygıların beraberinde getirdiği sanat felsefeleri yer almaktadır. Günümüzde ise estetik kaygıları, sanat felsefelerini ve işlevselliği bir bütün olarak bize sunan grafik tasarım, oldukça kapsamlı bir alan olmaktadır. Grafik tasarımın bir kolu olan ambalaj tasarımının, her geçen gün gelişmekte olan bir alan olmasıyla birlikte, özellikle alışveriş anında hayatımızda önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz çağın getirdiği hayat temposuna yetişmeye çalışan tüketicilerin market rafları önünde geçirdiği sürenin kısalması ambalaj tasarımıyla doğrudan ilgili olmaktadır. Bu tez çalışmasında kolayda mallardan biri olan çikolatanın ambalaj tasarımının farklı sanat akımları kullanılarak oluşturulduğunda satın almaya olan etkisi incelenmiştir. 5 adet farklı sanat akımının felsefeleri ambalaj tasarımlarına yansıtılmıştır. Tüketicilere tasarlanan ambalajlar üzerinden satın alma niyeti ölçek soruları sorulmuştur. Bu çalışmada tasarım noktasında kullanılan sanat akımlarının ifade biçimiyle oluşturulan ambalajların tüketicinin satın alma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic concerns have existed in our lives since human history. In the past, there were art philosophies brought about by these aesthetic concerns. Nowadays, graphic design, which presents us with aesthetic concerns, art philosophies and functionality as a whole, is a very comprehensive field. Packaging design, which is a branch of graphic design, is an ever-developing field and has a significant impact on our lives, especially during shopping. In addition, the shortening of time spent in front of market shelves by consumers trying to keep up with the pace of life brought by our age is directly related to packaging design. In this thesis study, the effect of the packaging design of chocolate, one of the convenience goods, on purchasing when created using different art movements was observed. The philosophies of 5 different art movements are reflected in the packaging designs. Questions regarding purchasing intention were created along with the designed packages. In this study, it is aimed to reveal the effect of packaging created with the expression of art movements used in design on the consumer's purchasing intention.