Soğan bitkisinde (Allium cepa L.) soğan sak nematodunun (Ditylenchus dipsaci Kühn, 1958) kültürel mücadelesi üzerine çalışmalar
Studies on the cultural management of stem and bulb nematode (Ditylenchus dipsaci Kühn, 1958) on onion plant (Allium cepa L.)
  1. Tez No: 941510
  2. Yazar: AHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YAVUZASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma; Karaman İli' nde soğan bitkisinde, soğan sak nematodu ile mücadele için rotasyon ve yeşil gübreleme yöntemleri kullanılarak başlangıç nematod popülasyon yoğunluğunun azaltılması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 2021 Mart ve 2024 Eylül tarihleri arasında denemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki ana konu üzerinde yapılmıştır. Birincisi rotasyon denemesi, ikincisi ise yeşil gübre uygulaması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Rotasyon denemesinde kanola-buğday-fiğ, fiğ-kanola-buğday, buğday-fiğ-kanola rotasyon uygulamalarının nematod popülasyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Baharlık ve yazlık olmak üzere iki farklı zamanda toprağa karıştırılan yem şalgamı (Brassica rapa), kahverengi hardal (Brassica juncea) ve adi fiğ (Vicia sativa) yeşil gübre uygulamalarının nematod popülasyonları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Nematod popülasyonu aylık olarak takip edilmiştir. Denemelerde en yaygın tespit edilen bitki paraziti nematod (BPN) türleri; Ditylenchus dipsaci ve Pratylenchus spp.' dir. Rotasyon denemesinde 100 gr kuru toprakta, buğday-kanola-fiğ (ortalama 53.7 nematod) ve fiğ-buğday-kanola (ortalama 60.5 nematod) uygulamalarında daha düşük nematod popülasyonları elde edilmiştir. Baharlık yeşil gübre denemesinde 100 gr kuru toprakta toplam BPN popülasyonu 0-66.5 nematod, D. dipsaci nematod popülasyonu 0-23.3 nematod; yazlık yeşil gübre denemesinde toplam BPN popülasyon seviyesi 0-270.9 nematod, D. dipsaci popülasyonu ise 0-248.2 nematod olarak değişim göstermiştir. Nematod popülasyonları üzerinde sadece toplam BPN sayılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşmuştur. Yeşil gübre uygulamalarında BPN popülasyonları kimyasal uygulaması olan şahit kontrole göre daha düşük, faydalı fungivor ve bakterivor popülasyonları ise daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, deneme alanında konukçu soğan bitkisinin ana zararlı BPN olan soğan sak nematodunun kültürel mücadelesi amacıyla etkinliği araştırılan iki mücadele yönteminin tarla koşullarında uygulanabilir olduğu ve nematod popülasyonları üzerinde etkilerinin ümitvar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to reduce the initial nematode population density by using rotation and green manure methods to combat stem and bulb nematode on onion plants in Karaman Province. For this purpose, trials were carried out between March 2021 and September 2024. The study was conducted on two main topics. The first was a rotation trial and the second was a green manure application. In the rotation experiment, the effects of canola-wheat-vetch, vetch-canola-wheat, wheat-vetch-canola rotation treatments on nematode populations were investigated. The effects of forage turnip (Brassica rapa), brown mustard (Brassica juncea) and common vetch (Vicia sativa) green manure treatments incorporated into the soil at two different times; spring and summer, on nematode populations were investigated. The nematode population was monitored monthly. The most common plant parasitic nematode (PPN) species detected in the trials were Ditylenchus dipsaci and Pratylenchus spp. In the rotation trial, lower nematode populations were obtained in wheat-canola-vetch (average 53.7 nematodes) and vetch-wheat-canola (average 60.5 nematodes) applications per 100 gr dry soil. In the spring green manure trial, the total PPN population in 100 gr of dry soil varied between 0-66.5 nematodes and the D. dipsaci nematode population varied between 0-23.3 nematodes; in the summer green manure trial, the total PPN population level varied between 0-270.9 nematodes and the D. dipsaci population varied between 0-248.2 nematodes. Statistically significant differences occurred only in total PPN numbers on nematode populations. PPN populations were lower in green manure applications compared to positive control with chemical application, and beneficial fungivore and bacterivore populations were higher. As a result, it was observed that two control methods, the effectiveness of which was investigated for cultural control of stem and bulb nematode, the main harmful PPN of host onion plant in the trial area, were applicable under field conditions and their effects on nematode populations were promising.