Buket Uzuner'in eserlerinde halk bilimi ve halk edebiyatı unsurları
Elements of folklore and folk literature in Buket Uzuner's works
- Tez No: 941534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Halk bilimi ve halk edebiyatı, toplumsal bellekte yer alan kültürel unsurları tespit eden, derleyen, sınıflandıran, yorumlayan ve bu unsurların yaşatılmasına katkı sağlayan disiplinlerdir. Toplumların millî kültür ve değerleri hem yazılı ve hem de sözel ortamda varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Ancak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle birçok gelenek, görenek ve kültürel unsur unutulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda romanlar, kültürel mirasın korunması ve aktarılmasında önemli bir araç işlevi görmektedir. Bu çalışmada amaç, Buket Uzuner'in eserlerini halk bilimi ve halk edebiyatı unsurlarının varlığı ve işlevleri açısından incelemektir. Bununla beraber modern çağın özellikle genç kuşaklar üzerinde yarattığı kültürel köklerden uzaklaşma sorununa çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Unutulmaya yüz tutmuş millî ve manevi değerlerin, gelenek ve göreneklerin fark edilmesini ve bu konuda toplumsal bilincin artırılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Folklore and folk literature are disciplines that identify, compile, classify, interpret cultural elements in social memory and contribute to the survival of these elements. The national culture and values of societies continue to exist both in written and verbal media. However, with the impact of scientific and technological developments, many traditions, customs and cultural elements are in danger of being forgotten. In this context, novels function as an important tool in the preservation and transmission of cultural heritage. The aim of this study is to analyze Buket Uzuner's works in terms of the presence and functions of folklore and folk literature elements. In addition, it aims to offer solutions to the problem of distancing from cultural roots created by the modern age, especially on young generations. It aims to recognize the national and spiritual values, traditions and customs that are about to be forgotten and to increase social awareness in this regard.