Teknoloji geliştirme bölgesi, Ar-Ge merkezi, tasarım merkezi ve teknoloji geliştirme merkezinde çalışan hizmet erbabının elde etmiş olduğu ücret gelirinin vergilendirilmesi, muhasebeleştirilmesi ve beyan edilmesi
Taxation, accounting and declaration of wage income earned by employees working in technology development zone, R&D center, design center and technology development center
- Tez No: 941535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya genelinde gerek devletler gerekse şirketler özelinde hız kesmeden devam eden bir teknolojik rekabet söz konusudur. Ulusal ekonomilere kısa ve uzun dönemde önemli katkılar sunan bu rekabet ortamı birçok devlet tarafından desteklenmekte hatta finanse edilmektedir. Ülke olarak bu yarışa dahil olabilmek için 2001 yılında yayımlanan yasal düzenlemeler ile önemli bir adım atılmıştır. Kamu kesimi tarafından Ar-Ge faaliyetlerine ilişkin destekler sistematik olarak devam etmekte ve sürekli çeşitlendirilmektedir. Hizmet erbabının elde etmiş olduğu ücret gelirinin hesaplanması, muhasebeleştirilmesi ve ilgili kurumlara bildirilmesi yasal olarak düzenlenmiştir. Ayrıca bahse konu yasal düzenlemelerde belirlenen usule uyulmaması durumu çeşitli müeyyidelere tabi tutulmuştur. Uygulamada Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Tekmer'lere ilişkin birçok destek, teşvik ve indirim bulunmaktadır. Her modele ilişkin özellikli durumlar ve bazı farklılıklar olsa da bahse konu desteklerin birçoğunun benzer nitelikte olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek amacıyla ilgili Bakanlıklar tarafından verilen destekler, teşvikler ve istisnalar, ücret gelirinin hesaplanması, vergilendirilmesi, prime tabi tutması, muhasebeleştirilmesi ve beyan sürecini karmaşık bir hale getirmiş durumdadır. Tez çalışmamızda Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Tekmer'de çalışan hizmet erbabının elde etmiş olduğu ücret gelirinin hesaplanması, vergilendirilmesi, muhasebeleştirilmesi ve beyan edilme usulü detaylıca irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Global technological competition persists unabated, both among nation-states and within corporate entities. This competitive landscape, which significantly contributes to national economies in both the short and long terms, is endorsed and often financed by numerous governments. In order to participate in this race, our country took a significant step forward with the promulgation of legal regulations in 2001. The public sector systematically continues to support and diversify R&D activities. The computation, accounting, and reporting of wage income earned by employees to relevant authorities are governed by legal provisions. Furthermore, non-compliance with the procedures outlined in these legal regulations is subject to various penalties. In practice, numerous supports, incentives, and discounts are available for R&D and Design Centers, Technology Development Zones, and Tekmers. Despite specific situations and certain differences for each model, it is observed that many of these supports are similar in nature. However, the supports, incentives, and exemptions provided by the relevant Ministries to promote R&D activities have rendered the processes of calculating, taxing, subjecting to premiums, accounting, and reporting wage income complex. This thesis will provide a detailed examination of the procedures for calculating, taxing, accounting, and reporting the wage income earned by employees working in R&D and Design Centers, Technology Development Zones, and Tekmers.