Hemipleji hastalarinda genel fizyoterapi yaklaşimlari ile kalça mobilizasyonu ve core stabilizasyon egzersizlerinin tedaviye etkisinin karşilaştirilmasi
Comparison of the effects of general physiotherapy approaches with hip mobilization and core stabilization exercises on treatment in hemiplegic patients
  1. Tez No: 941588
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DEMET TEKDÖŞ DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemipleji hastalarında geleneksel fizyoterapi yaklaşımları ile kalça mobilizasyonu ve core stabilizasyon egzersizlerinin tedaviye etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, Özel Terapi Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan 34 kronik inme hastası dahil edildi. Hastalar rastgele olarak deney ve kontrol gruplarına ayrıldı (n=17). Deney grubuna kalça mobilizasyonu ve core stabilizasyon egzersizleri, kontrol grubuna ise geleneksel fizyoterapi yaklaşımları uygulandı. Tedavi 6 hafta boyunca haftada 2 gün uygulandı ve hastaların tedaviden önce, 6. ve 12. Haftalarda değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmelerde Brunnstrom Evreleri, Berg Denge Ölçeği (BBS), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (MBI), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanıldı. Ayrıca aktif eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri yapıldı. Deney grubunun yaş ortalaması kontrol grubundan anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Hemipleji hastalarında denge, yürüme hızı, günlük yaşam aktivitelerine katılım ve eklem hareket açıklığını artırmak amacıyla core stabilizasyon egzersizleri ve kalça mobilizasyonunun, geleneksel fizyoterapi yaklaşımlarına göre daha etkili olduğu ve uygulanmasının önerildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of general physiotherapy approaches with hip mobilization and core stabilization exercises on treatment in hemiplegic patients. Thirty-four chronic stroke patients at Özel Terapi Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi were included in the study. Patients were randomly assigned to experimental and control groups (n=17). The experimental group received hip mobilization and core stabilization exercises, while the control group received traditional physiotherapy approaches. Treatment was applied 2 days a week for 6 weeks, and patients were evaluated before treatment, at the 6th and 12th weeks. The evaluations included Brunnstrom Stages, Berg Balance Scale (BBS), Barthel Index of Activities of Daily Living (MBI), Timed Up and Go Test (TUG), and Modified Ashworth Scale (MAS). Active joint range of motion (ROM) measurements were also taken. The mean age of the experimental group was significantly higher than the control group (p0.05). It was concluded that core stabilization exercises and hip mobilization are more effective than traditional physiotherapy approaches and are recommended for improving balance, walking speed, participation in daily living activities and increasing joint range of motion (ROM) in hemiplegic patients.