Yapay zeka ve görüntü işleme teknikleri kullanılarak Covid-19 tespiti ve sınıflandırılması
Covid-19 detection and classification using artificial intelligence and image processing techniques
- Tez No: 941665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN GÖRGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Covid-19, bilindiği üzere son yıllarda ortaya çıkmış ölümcül olabilen ciddi bir akciğer solunum yolu hastalığıdır. Çıktığı andan itibaren birçok ülkede yayılmış ve yüksek sayıda ölüme sebep olmuştur. Hastalık yayılımının kolaylığı sebebiyle hızlı bir şekilde bulaşması, çabuk ilerlemesi ve öldürücülüğü erken teşhisin önemini artırmıştır. Hastalık görülmeye başladığı zamandan bu yana bu alanda birçok tıbbi çalışma yapılmıştır. Tıbbi çalışmaların yanı sıra yardımcı teşhis amaçlı bilgisayar destekli hastalık tespit ve sınıflandırma çalışmaları da ivme kazanmıştır. Bilgisayar destekli çalışmalar arasında laboratuvar verilerini kullanarak yapılan çalışmaların yanı sıra özellikle tıbbi görüntü kullanarak yapılan çalışmalar önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; açık kaynaklardan alınarak oluşturulmuş, Covid-19, Normal ve Pnömoni özelliklerine sahip görüntülerden oluşan, karma bir veri seti kullanılarak bu görüntülerin sınıflandırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla tez kapsamında Geliştirilmiş Swin Dönüştürücü Tabanlı Az-Atışlı Öğrenme isimli bir model geliştirilmiştir. Modelin performansı doğruluk, F1-skor, özgüllük, kesinlik, duyarlılık, negatif tahmin değeri, pozitif tahmin değeri, Kappa katsayısı, eğri alt alanı gibi metrikleri ile ölçülmüştür. Belirlenen performans metiklerine göre önerilen yöntemin literatürde bulunan klasik yöntemlerle karşılaştırılmasına da yer verilmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen modelin diğer yöntemlere göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra önerilen model az sayıda görüntü olması durumunda bile yüksek doğrulukta Covid-19 tespiti yaparak klinik uygulamalara entegre edilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Covid-19, as is known, is a serious lung respiratory tract disease that has emerged in recent years and can be fatal. Since its emergence, it has spread in many countries and caused a high number of deaths. Due to the ease of disease spread, its rapid transmission, rapid progression and lethality, early diagnosis has increased the importance of. Many medical studies have been conducted in this field since the disease began to appear. In addition to medical studies, computer-aided disease detection and classification studies for auxiliary diagnostic purposes have also gained momentum. Among computer-aided studies, studies using laboratory data, as well as studies using medical images, are especially important. In this thesis study; It is aimed to classify these images using a mixed data set consisting of images with Covid-19, Normal and Pneumonia features obtained from open sources. For this purpose, a model called Enhanced Swin Transformer Based Few-Shot Learning was developed within the scope of the thesis. The performance of the model was measured with metrics such as accuracy, F1-score, specificity, precision, sensitivity, negative predictive value, positive predictive value, Kappa coefficient, and curve sub-area. According to the determined performance metrics, the comparison of the proposed method with the classical methods found in the literature is also included. The findings obtained show that the proposed model is more successful than other methods. In addition, the proposed model reveals that it can be integrated into clinical applications by detecting Covid-19 with high accuracy even in the case of a small number of images.