21. yüzyılın mimar kişiliği üzerine çeşitlemeler
Variations on the 21st century architect personality
- Tez No: 941666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Pritzker Mimarlık Ödülü'nün jüri metinlerinde kullanılan nitelemelerin mimar kimliğini dilsel olarak kurduğu varsayımından yola çıkıyor. Jüri metinleri, ödül sahipleri hakkındaki kararları ve ifadeleri içererek, mimarın rolü ve kimliği hakkındaki bakış açılarının anlaşılmasına olanak tanıyor. Bu metinler, her yıl ödül kazanan mimarların seçilme nedenlerini açıklayan ve hem mimarlık düşüncesini yeniden değerlendirmeyi sağlayan hem de mimarın kimliğine dair ipuçları sunan jüri atıflarından oluşuyor. Bu atıfların mimarın kişiliği, üretimi, bazen de tarihsel, bölgesel, toplumsal veya politik rolüyle ilgili olduğunu söylemek mümkün. Tezin yola çıktığı bir diğer varsayım, mimar kimliğinin söylemsel dönüşümüne dair. Pritzker Mimarlık Ödülü bu dönüşümün mimarın kişiliği üzerinden dilsel olarak nasıl kurulduğunu okuyabilmemizi sağlıyor. Pritzker Mimarlık Ödülü, mimarları çevreleyen değişen algı ve beklentilerin bir yansıması olarak ele alınıyor. Bu çalışma, Pritzker Mimarlık Ödülü'nün jüri metinlerindeki mimarın kişiliğini niteleyen kavramların, mimarın personasına nasıl yansıdığına dair dilsel bir analizini yapıyor. Ödülün mimarlık alanındaki etkisi ve ödül sahiplerinin değerleri hakkındaki ifadeleri, mimarların evrilen kimliklerini anlama ve yorumlama imkanı sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis starts from the assumption that the characterisations used in the jury texts of the Pritzker Architecture Prize linguistically construct the identity of the architect. The jury texts contain judgements and statements about the prize winners, allowing an understanding of perspectives on the role and identity of the architect. These texts consist of jury citations that explain the reasons for the selection of each year's prize-winning architects and provide both a re-evaluation of architectural thinking and clues to the identity of the architect. It is possible to say that these references are related to the architect's personality, production, and sometimes to his/her historical, regional, social or political role. Another assumption that the thesis is based on is the discursive transformation of the architect's identity. The Pritzker Architecture Prize enables us to read how this transformation is linguistically constructed through the architect's personality. The Pritzker Architecture Prize is taken as a reflection of the changing perceptions and expectations surrounding architects. This study provides a linguistic analysis of how the concepts that characterise the architect's personality in the jury texts of the Pritzker Architecture Prize are reflected in the architect's persona. The impact of the Prize on the field of architecture and the prize winners' statements about their values offer the opportunity to understand and interpret the evolving identities of architects.