Edirne Selimiye Kütüphanesi Selimiye Yazmalar 2109 numarada kayıtlı Şiir Mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Transcribed text of the Poetry Collection registered at Edirne Selimiye Library Selimiye Manuscripts number 2109 and its classification according to the Systematic Classification of Collections Project (MESTAP)
- Tez No: 941682
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Çalışmanın konusunu Edirne Selimiye Kütüphanesi Selimiye Yazmalar 2109 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi oluşturmaktadır. Bu çalışmaya konu olan mecmua, XV-XVII. yüzyıllarda yaşayan ve yaşadığı düşünülen şairlerin şiirlerini barındırmaktadır. Bilhassa XVI. yüzyıl şairleri yer almaktadır. 60 varaktan müteşekkil olan mecmuada toplam 218 şiir ile bir mısra ve bir de mensur parça yer almaktadır. 189 şiir ve bir mısranın şairi tespit edilmekle beraber 30 şiirin şairi tespit edilememiştir. Şiirlerin hepsi aruz vezni ile yazılmış ancak 3 şiir Halk Edebiyatı ürünü olup hece ölçüsü ile kaleme alınmıştır. Hemen hemen hepsi Türkçe olan şiirlerden yalnız bir şiir Farsça yazılmış olup bir adet tahmis de hem Arapça hem Farsça hem de Türkçe olmak üzere karışık dilde yazılmıştır. Mecmuada genellikle Edirneli şairlerin şiirlerine yer verilmiştir. MESTAP projesi kapsamında hazırlanan bu çalışmanın amacı, bilim dünyasına bir katkıda bulunmak ve bu konu ile alakalı ilgili araştırmacılara bir kapı açmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the transcribed text of the poetry collection registered at Selimiye Manuscripts No. 2109 in Edirne Selimiye Library and its classification according to MESTAP. The collestion that is the subject of this study contains poems of poets who lived or are thought to have lived in the 15th-17th centuries. Especially 16th century poets are included. The collection, which consists of 60 pages, contains a total of 218 poems, one verse, and one prose piece. Although the poet of 189 poems and one verse was identified, the poet of 30 poems could not be identified. All of the poems were written in aruz meter, but 3 of the poems are products of Folk Literature and were written in syllabic meter. Almost all of the poems are in Turkish, but only one poem was written in Persian, and one tahmis was written in a mixed language, Arabic, Persian and Turkish. The collection generally included poems by poets from Edirne. The aim of this study prepared within the scope of the MESTAP project is to contribute to the scientific world and open a door for researchers related to this subject.