Cesari Divanı
Cesari Divani
- Tez No: 257299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 610
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyılın Tekke-tasavvuf Edebiyatı şairleinden olan Benderli Hasan Ces?rî'nin Div?nı'nı konu edinmiştir. Divanın; Edirne Selimiye Kütüphanesi Nüshası ve Milli Kütüphane Nüshası olmak üzere iki nüshası mevcuttur. Bunun dışında şiirlerinin derlemesinden oluşan bir nüshası da (Adnan Ötüken Kütüphanesi) mevcuttur. Selimiye Nüshası, Milli Kütüphane nüshası ve derleme nüsha incelenerek, karşılaştırılmış ve farklılıklar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.İki ana bölümden oluşan eserin birinci bölümünde Ces?rî'nin hayatı,sanatı ve tasavvufî görüşü verilmiş; incelenen Div?n nüshaları, derleme nüsha ile karşılaştırılmış ve yeniden tertip edilerek, şiirler belli tasnife tabi tutulmuş ve metin olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the Divan (classical poetry) of Benderlian Hasan Cesârî who was one of the poets of Dervishism-Sufism Literature in the nineteenth century. The Divan has two copies which named the Copy of Edirne Selimiye Library and the Copy of National Library. Addition to these, there is also a copy of his poems collection in Adnan Ötüken Library. These three copies have been studied and revised, and in the end, the differences of them have been brought to light after comparing.The work has two sections. In the first section, Cesarî's life, art and his sufist thoughts are presented. The studied copies of the Divan have been compared with the collection copies and after having been rearrenged, the poems have been classified and prepared as certain texts.